KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü

Bir kaza sonucu gözlerini kaybeden İngiliz fotoğrafçı James Biggs, 1921 yılında bastonunu beyaza boyadığında; amacı sürücüler tarafından fark edilmek, motorlu taşıtlardan kendini korumaktır. James Biggs'in beyaz bastonu, 1931'de uluslararası düzeyde körleri temsil eden bir bağımsızlık ve güvenlik sembolü olarak kabul edilmiş ve yaygınlık kazanmıştır. 1964 yılında ise Uluslararası Körler Federasyonu tarafından 15 Ekim "Dünya Beyaz Baston ve Güvenlik Günü" olarak kabul edilmiştir.

Görmek, yaradanın insanoğluna bahşettiği eşi benzeri olmayan büyük bir lütfudur.
Renklerle hayata bakarız; mavide huzurla, yeşilde güvenle, kırmızıda enerjiyle, beyazda saflıkla dolarız. Toprakta yeşeren tomurcuk, boy veren ağaç ile doğanın güzelliğini;  doğan güneş ile yeni günün kıymetini, yağmurdan sonra parlayan gökkuşağı ile mucizelerin önemini anlarız.

Görmek  varlığa şahit olmaktır. Küçücük bir bebeğin emekleme çabası ile umutlanan insanoğlu, minik bir kuşun daldan dala uçuşuyla kanatlanır.

Peki bu duygular sadece gözleri görebilenlerin duyguları mıdır? Elbette dokunarak görenlerin de renkleri, duyguları, hisleri, sevinçleri, mutlulukları vardır. Gönül gözleri ile bir başka dokunurlar hayata. Aşık Veysel gibi.

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Gününde gelin,  herkes için güvenli ve renkli bir dünya adına kalbiyle görenlerin de farkında olalım.
 

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü


Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.