KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2018 Genç Oğuz Atay Ulusal Hikâye Yazma Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

Birlik Vakfı Kastamonu Şubesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Göl Anadolu Lisesi’nin düzenlediği 2018 Genç Oğuz Atay Ulusal Hikâye Yazma Yarışması ödül töreni, Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ’in katılımı ile KYK Fahrettin Paşa Konferans salonunda gerçekleştirildi.
2018 Genç Oğuz Atay Ulusal Hikâye Yazma Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

   Birlik Vakfı Kastamonu Şubesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Göl Anadolu Lisesi’nin düzenlediği 2018 Genç Oğuz Atay Ulusal Hikâye Yazma Yarışması ödül töreni, Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ’in katılımı ile KYK Fahrettin Paşa Konferans salonunda gerçekleştirildi.

  Ödül törenine ayrıca, Milletvekili Metin ÇELİK, Belediye Başkan Vekili Eşref CAN, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, Birlik Vakfı Başkanı Reşat ASRAK ve öğrenciler katıldı.

  Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ konuşmasında; Başarılı yazarlara baktığımızda içinde bulundukları şartlardan, topluluktan ve kendi hayatından bir şeyleri iyi bir şekilde kâğıda aktarabiliyorlarsa bizim gibi realizmi öne çıkaran topluluklarda o nitelikteki yazarlar daha öne çıkıyor. Bu yazarları okuduğumuzda kendimizi daha iyi tanımış oluyoruz çünkü bizde o toplumun birer parçasıyız, biz kendimizi tanıdıkça kendi yapabileceklerimizin farkına varabiliyoruz, dolayısıyla hem kendimiz, ailemiz, ülkemiz için kendinize bir hedef koyma imkânı yakalamış oluyoruz. Sadece kendimize değil içinde bulunduğumuz toplumu da daha iyi tanıyoruz, çünkü orada anlatılan her karakterler içimizden birileri ve o karakterleri tanıdıkça belki yakınımızdan birilerini onunla özleştirerek ondan bir şeyler alma yoluna gidebiliyoruz bununla da bitmiyor dünyayı da daha iyi tanımış oluyoruz. Örneğin Oğuz Atay’ın “Tutunamayan” Romanı ile Knut Hamsun´un “ Açlık” romanlarını okuyalım aslında iki yazarında bir birinden çok uzakta biraz farklı zamanda yaşadıklarının aslında bir birine çok yakın şeyler olduğunu da anlamış oluyoruz. Dolayısıyla belki anlatılan hikâyelerde içerik farklı ama özünde anlatılmak istenen şey aynı. Bu tip okumaların bize faydalarından birisi de dünyayı daha iyi tanımamızı sağlıyor. Dünyayı daha iyi tanımamız sayesinde yapabileceğimiz şey nedir, dünyaya yönelik ülkemizin hedeflerini koymamızda da bize rehberlik edecektir. İçinizden belki birileri bu ülkede söz sahibi olacak. Biz oraları ne kadar iyi tanırsak onlara neleri yapabileceğimizi, neler yapamayacağımızı, onlardan bize hangi tehlikelerin gelebileceğini iyi tartmış oluruz. Onun için ben bu tip okumaların gençlerimizi bilinçlendirmek anlamında çok büyük fayda sağladığını düşünüyorum hele bunu, birde yazıya dökerek kendiniz birer Oğuz Atay olma yoluna giderseniz ki yarışmanın özü ’de zaten bu o zaman çok daha fazla katkı sağlamış olacak yarışmanın organizesinde emeği geçen Birlik Vakfının yöneticilerine huzurlarınızda tebrik ediyorum katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

  Hikâye yazma yarışmasının amacı; Türkiye Genelindeki Lise Öğrencileri Arasında Gençleri Yazmaya Özendirmek, Var olan Yazma Potansiyelini Keşfedip Ortaya Çıkarmak, Öğrencilerin Duygu, Düşünce Ve Hayallerini Ebedi Zeminde İfade Etme Kabiliyetini Geliştirmek Ve Geleceğin Yazarlarının Yetişmesine Katkı Olmak, Öğrencilere Okulunu Temsil Etme Bilinci Kazandırmak Ve Gençleri Kendine Güven Duygusunu Arttırmaktır.

   Genç Oğuz Atay Ulusal Hikâye Yazma Yarışmasında “ Bir Parça Şeker” isimli hikâyesi ile Türkiye birincisi olan Isparta  Dr. Tahsin Tola Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ayşegül KATIRCI’nın ödülü  Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz tarafından verildi.

15-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-2018

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.