KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 95. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk koyan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, öncelikle Gazipaşa İlkokulunda düzenlenen kutlama programına, ardından Kuzeykent İlkokulundaki il programına katıldı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 95. yıldönümü için hazırlanan törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, “O gün her koldan saldıran karanlık güçlere karşı, gençlerinin birçoğunu, başta 93 Harbi olmak üzere, Trablusgarp’ta, Balkan Harpleri’nde, Dimetoka’da Kafkasya’da, Irak’ta Yemen’de ve Çanakkale’de kaybettiği, kadın, çocuk, ihtiyar ve sakatların oranının yüksek olduğu,  ayağına giyecek çorabın, yiyecek ekmeğin, atacak kurşunun bulunmasında sıkıntı çekildiği, köylerinin yakılıp yıkıldığı, kaderinin masa başında çizildiği, toprağının galip devletlerce büyük bir iştahla paylaşıldığı, bu milleti hesaba katmadan hesapların yapıldığı günlerdi.

O gün Galip Devletlerin hesaplarını bozacak tek bir güç vardı. O da bu milletin ta kendisi idi. İşte bunu gören Büyük Önderin yapacağı ilk iş bu milleti söz sahibi yapmak olacaktı. Beklemeye tahammül yoktu. İşte o karar hemen alındı ve Türk Milletinin iradesini temsil eden Büyük Millet Meclisi Açıldı. 23 Nisan günü, milletin kendi kaderini kendi eline aldığı, var olma ve yok olma savaşını verdiği, İmanı tam, kahraman bir ulusun, şaha kalktığı, haklarını kazanarak egemen olduğu ve bunu bütün dünyaya ilan ettiği gündür.

Sevgili çocuklar, aradan geçen 95 yılda her geçen gün daha da güçlenen Türkiye’mizin aydınlık geleceği oldunuz. Sizler ülkemizin büyük potansiyelini tanıyacak ve bu büyük potansiyeli parlak ve müreffeh bir geleceğe dönüştürmenin sorumluluğunda ve bilincinde olacaksınız. Tarihinizi idrak edip birlik ve beraberlik içinde olduğumuz zamanki başarılarımızı görüp, daima dışa açık, hoşgörülü, çevremize saygılı, milletimize sadık, gelenek, görenek ve milli değerlerimize bağlı, modernleşmenin ancak demokrasi ile mümkün olabileceği şuuruna sahip insanlar olacaksınız. Yüzünüz her zaman geleceğe, değişime, yeniliğe doğru olsun, Ama attığınız her adımda, bu toprağın insanlarının bağımsızlıkları İçin gözlerini hiç kırpmadan ölüme gittiğini ve her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanan bu topraklarda size düşenin ülkemizi güzel ve aydınlık yarınlara taşımak için birlik, barış ve kardeşlik içinde çalışmak olduğunu unutmayacaksınız. Ancak tüm bu yapılanların anlam kazanması, beklenen faydayı sağlaması sizlerin gayreti ve çalışması ile mümkün olabilir.” dedi.

Programa Kastamonu Valisi Sayın Şehmus GÜNAYDIN ve eşi Sayın Aysel GÜNAYDIN, Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan GÜLŞEN, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğg. Faruk BAL, Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Bülent KANTARCI, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit AYDIN, Vali Yardımcısı Aytekin YILMAZ, İl Emniyet Müdürü Mustafa YOLDAN, İl Jandarma Komutanı Albay Serdar GÜNGÖR, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdoğan AKBIYIK, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman YAMAN, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ekrem KÜÇÜKBAYRAM, Kamu Kurum Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.

 

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.