KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ahşap Oyuncak Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

Mobilya ve dekorasyon alanında üretim yapan mesleki ve teknik eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimi için Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ilk pilot uygulama için seçilen Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ahşap oyuncak dağıtım töreni gerçekleştirildi.
Ahşap Oyuncak Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

   Törene Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkan V. Mehmet Yurt, İdare Mahkemesi Başkanı Berkan Ayturan, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, il/ilçe Milli Eğitim Müdürleri yöneticileri ve okul müdürleri, siyasi parti temsilcileri öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

  Törende konuşan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz;'' Aslında bu sunumu gördükten sonra şunu söyleyebilirim. Taş mektep işin zorunu geçmiş, buradan sonra kolay bir sunum kalmış bu aşamaya getirmekti bunun en zor olanı. Yani tasarım, tasarladıklarınızı karşı tarafa kabul ettirmek, onu üretecek atölye donanımını oluşturmak ve üretim aşamasına geçilmesi hele hele öğretmenlerimizin yaz tatilinde göstermiş oldukları bu fedakârlık takdire şayandır ve benim tam öğrencilik yıllarımdan beri bildiğim meslek lisesi geleneğine yakışır bir uygulama olmuştur. Bundan dolayı da hepsini canı gönülden tebrik ediyorum. Değerli katılımcılar bulunduğumuz mekân bir eğitim yuvası ama bu mekân aynı zamanda ülkemizin üretiminin, kalkınmasını sağlayacak olan o üretim ordusunu yetiştiren bir eğitim mekânı dolayısıyla buraları eskiden olduğu gibi önemli kılmamız lazım. Önemli noktalara taşımamız lazım. Çocuklarımızı niye okutuyoruz. Birincisi; her şeyden önce yetiştiği zaman ailesine, devletine, milletine, vatanına hayırlı bir evlat olsun, iyi bir yurttaş olsun, vatandaş olsun diye. Ondan sonra da eline bir meslek alsın diye. İşte meslek almanın da en kestirme yolu buralardan geçiyor. Dolayısıyla buraları bizim üretimle buluşturmamız lazım. Bu projede bana göre bundan sonra gidilmesi gereken nokta tasarım çalışmalarına ağırlık verilmesidir. Hatta ben inanıyorum ki Bizim bu meslek lisemiz özel sektör dâhil tasarım konusunda yol gösterebilecek, danışmanlık hizmeti verebilecek, hatta onların tasarım ihtiyaçlarını giderebilecek noktaya gelebilecektir. Yeter ki; tıpkı ahşap oyuncak konusunda gösterildiği gibi aynı gayret gösterilsin. Aynı şekilde bu yıl yapılan okullarımızda da, daha çok ahşapla ilgili konuları ihtiyaçlarını buradan gidermeye çalıştık ki bu okulumuzun üretim alışkanlığının gelişmesi anlamında da katkı olacağını düşündük. Ben inanıyorum hem ahşap oyuncak konusunda hem de diğer ahşap ürünleri konusunda okulumuz daha güzel örnekler ortaya koyacaktır ve Kastamonu zaten ahşap konusunda Türkiye'nin başkenti diyebileceğimiz konumdadır. Bu anlamda oldukça şanslı bir ildeyiz ve okulumuzda bu şanslı ilde bulunmanın avantajını kullanacaktır diye düşünüyorum. Ben projenin başlangıcından bu noktaya kadar gelmesinde başta İl Milli Eğitim müdürümüz, İl Milli Eğitimdeki çalışma arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz ve katkı sunan herkese Milli Eğitim Bakanlığımız dahil olmak üzere herkese huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Ahşap oyuncak projesini İlimize, Ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum'' İfadelerini kullandı.

    İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ise yaptığı konuşmada; "Bakanlığımızın ''Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye'' amacıyla uygulamaya koyduğu 2023 Eğitim Vizyonu belgesindeki Mesleki eğitim, istihdam ve üretim ilişkisinin güçlendirilmesi, mesleki eğitime atfedilen değerin artırılması, eğitim ortamlarının ve insan kaynaklarının geliştirilmesi hedeflerini gerçekleştirmek için yeni arayışlarımızı, proje faaliyetlerimizi sürekli çalışarak geliştiriyoruz.

   Bu bağlamda geçen yıl düzenlenen ahşap fuarında Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimizle yaptığımız istişarede ortaya çıkan ahşap oyuncak üretimi fikrini sürekli olarak geliştirdik. İl İstihdam Kurulunda Sayın Valimizin konuyla ilgili talimatı olunca bizler de fikrimizi Sayın Valimizle paylaştık ve kendilerinin desteğini alarak Ahşap Oyuncak Uygulama Yönergesini çıkarttık ve Sayın Valimizin onayıyla projemizi hayata geçirdik.

   Bu süreçte; Taşmektepte görev yapan yönetici ve öğretmenlerimizle de defaaten değerlendirmeler yaptık. Üretim, maliyet ve pazarlama konularında istişarelerde bulunduk. Hatta döner sermaye kapsamındaki %15' lik vergi diliminin maliyetleri artırdığı ısrarla vurgulanınca konuyu Bakanlığımıza arz ettik. Bakanlığımız vergi diliminin %1' e düşürülmesini sağladı.

   Bu konudaki çalışmalarımıza devam ederken 20 Nisan 2019 tarihinde Sayın Bakanımız ve Bakan Yardımcılarımız İlimize teşrif ettiklerinde Sayın Bakanımızın başkanlık ettiği toplantıda sunduğumuz brifingte ahşap oyuncak üretim fikrimiz hakkında bilgi arz ettik. Hatta Mesleki eğitimden sorumlu Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut ÖZER, okulumuzu ve atölyelerimizi ziyaret etti. Projenin hayata geçmesi için makine alım konusunda da ciddi kaynak sağladılar.

   Projemizi tasarım üretim ve izleme ekipleriyle uygulamaya koyduk bu kapsamda tasarım ve üretim ekiplerimiz Bursa iline teknik ziyarette bulundular, tasarım ürünlerimizi Bakanlığımıza tanıtıma götürdük ve üretim sürecini başlatmış olduk.

   150 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan ve benimde mezunu olmakla gurur duyduğum Taşmektebimizi ahşapta üretim üssü bir okul haline getireceğiz, zira Sayın Bakanımızın İlimizi ziyaretlerinde dile getirdiği "Kastamonu'yu mesleki eğitimin merkez üssü haline getireceğiz." Hedefine ulaşmak istiyoruz. Okulumuz bugün öğrenci masası, öğrenci sırası ve ahşap oyuncak üretimi işinde, alan öğretmenleri, öğrencileri ve diğer teknik personelle büyük bir gayretle üretim yapıyorlar, bizler bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Geçen yıl okulumuzun 235.000 TL cirosu varken bu yıl bugün itibariyle 901.000 TL ciroya ulaşmış bulunuyoruz. Yılsonu hedefimiz ise 1.500.000 TL'yi geçmek hem ciromuzu artıracağız hem de öğrencilerimizin nitelikli eğitim almasına katkı sağlamak için yaparak, yaşayarak öğrenebilecekleri eğitim ortamları oluşturacağız. Bugünkü programımızda ilimiz genelinde dezavantajlı konumdaki 50 okulumuza eğitim materyali desteği sağlayacağız. Önümüzdeki yıl tüm okullarımızla birlikte özel eğitime gereksinimi olan çocuklarımız için de burada materyal üretimi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ülkemizdeki diğer okulların materyal ihtiyacını karşılayacak üretim gerçekleştirmek de vizyonumuzun bir parçasını oluşturmaktadır.

   Bugün mesleki eğitimle ilgili hedeflerimizi öğrenci masası, öğrenci sırası Ahşap oyuncak üretimi ve dağıtımı ile hayata geçirmeye başlamış bulunmaktayız. Bu süreçte bizden desteklerini esirgemeyen Sayın Bakanımıza, sayın valimize, bakan yardımcılarımıza, sayın milletvekillerimize, Sayın belediye başkanımıza, il protokolümüze, sektör temsilcilerimize, proje ekibine, okulumuza, öğrencilerimize ve basınımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum." dedi.

 Yetkililerden alınan bilgiye göre; Projedeki genel amaç ahşap temalı oyuncaklar tasarlayarak seri üretime geçmek ve pazarlamak, ülke ve dünya çapında kullanılan oyuncakların araştırılması, değerlendirilmesi ve yenilikçi yaklaşımlarla geliştirilmesi için çalışmalar yapmak, Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin üretim kapasitesini arttırmak, özellikle okul öncesi ve özel eğitim süreçlerine katkı sağlayacak eğitim materyallari üretmek, ülke bazında üç bin beş yüz anaokulunun, yirmi bin anasınıfının ve dört yüz özel eğitimi kurumunun ihtiyaç duyduğu organik ve ekonomik ahşap oyun setlerini üretebilecek kapasiteyi oluşturmak, ihtiyaç olduğunda özel sektörle iş birliğine gitmek olduğu hedeflenmiştir.

Vali Karadeniz program sonrasında atölyeleri tek tek gezerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

25-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-2019

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.