KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Basın Açıklaması

İlimizdeki bazı STK’ların 09/09/2016 tarihinde yaptıkları “Çocuğunu Şerife Bacı Ortaokulunda Açılacak İmam Hatip Müfredatlı Sınıfta Okutmak İsteyen Velilerin Basın Açıklamasıdır” konulu basın açıklaması hakkında
Basın Açıklaması

          İlimizdeki bazı STK’ların 09/09/2016 tarihinde yaptıkları “Çocuğunu Şerife Bacı Ortaokulunda Açılacak İmam Hatip Müfredatlı Sınıfta Okutmak İsteyen Velilerin Basın Açıklamasıdır” konulu basın açıklaması Müdürlüğümüzle istişare edilmeden yapılmış olup, bu basın açıklaması etik bulunmadığı gibi üzüntüyle karşılanmıştır.

          STK’lar tarafından yapılan açıklamada “İl Milli Eğitim Müdürümüzün İmam Hatip Sınıfı Açmamız Söz Konusu Değildir Diye Basında Açıklamalar Çıkmıştır” ifadelerine yer verilmiştir. Bu durumun aksine İl Milli Eğitim Müdürümüz İl Genel Meclisinde yaptığı bilgilendirmede “Merkez İlçede özellikle Salı Pazarı mevkiinde bir imam hatip ortaokulu olması yönünde velilerimizden talep geldi. Bilindiği üzere bu bölgede arsa olmadığından Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu ve Şehit Şerife Bacı Ortaokulu bünyesinde imam hatip ortaokulu açacağız.” şeklinde açıklama yaptığı için yerel ve ulusal basında, sosyal medyada eleştirilere maruz kalmıştır.

          STK’lar tarafından yapılan aynı basın açıklamasında “Türkiye genelinde İmam Hatip Ortaokulu ortalaması yaklaşık %12 iken Kastamonu İl merkezinde bu ortalama yaklaşık %5’tir.” denilmektedir. Yapılan açıklamanın aksine Müdürlüğümüzce 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle İlimiz merkezinde toplam 16 derslikli 2 müstakil imam hatip ortaokulu bulunmaktaydı. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında ise 8 derslikli Kastamonu İmam Hatip Ortaokulu, 667 Sayılı KHK ile Müdürlüğümüze devredilerek 24 derslikli 630 kapasiteli yeni bir okula taşınmış, merkez ilçede öğrenci kapasitesi artırılmıştır. Ayrıca nüfus yoğunluğu olan Salı Pazarı mevkiinde bulunan ve velilerin talepleri doğrultusunda Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu binasında ihtiyacı karşılamak üzere yeni bir imam hatip ortaokulu açılmıştır. Tüm bu çalışmalardan sonra yukarıda iddia edildiği gibi Merkez İlçede imam hatip ortaokulu oranı % 5,87 iken 2016/2017 eğitim öğretim yılında ( bu yıl) yeni oluşturulan kapasiteler doldurulduğunda merkez ilçenin oranı % 12 olacaktır. Tüm bu yapılan çalışmalarla İlimizde vatandaşlarımızın her türlü yasal hakkını kullanması imkânı sağlanmıştır.

          Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından 2015-2016 eğitim öğretim yılında İlimiz genelinde merkez ilçe dâhil 20 ilçede 12 imam hatip ortaokulu varken 2016/2017 eğitim öğretim yılında (bu yıl) imam hatip ortaokulu açılmayan ilçe kalmamış olup toplam İmam hatip ortaokulu sayısı 22’ye çıkarılmıştır.

          Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.