KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Çemberimde Gül Oya” Adlı Proje Sergisi Pervaneoğlu Ali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Açıldı

“Çemberimde Gül Oya” Adlı Proje Sergisi  Pervaneoğlu Ali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün desteklediği 81 ilden 81 kültürün paylaşıldığı bir e-Twinning Projesi olan “Çemberimde Gül Oya” adlı proje sergisi açılışı İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yaşar DOLAPCI, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut ŞEKER, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Azmi SÖNMEZ, okul müdürleri ve misafirlerin katılımıyla Pervaneoğlu Ali Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde yapıldı.

                “Çemberimde Gül Oya” projesi ulusal bir kültür projesidir. Bu proje, kültürler arası etkileşimi henüz kaybolmamış kültürel değerlere sahip çıkmayı, 81 il, 81 okul, öğretmenler ve öğrenciler arasında birlik-dostluk paylaşımını amaç edinmiştir. Bu projede Kastamonu’muzu Pervaneoğlu Ali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  temsil etmektedir  ve ülkemizde 73. İl olarak 78. sergiyi yapmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu çalışma  kültürel değerlerimizi ayakta tutabilmek ve öğrencilerimize milli birlik ve beraberlik duygusunu verebilmek için amaçlanmıştır.

                “Çemberimde Gül Oya” projesi zengin bir kültür birikimine sahip ülkemizin, yöresel değerlerini öğrencilerimize ve yetişen kuşaklara aktarılmasında önemli bir rol oynamaktadır. 81 ilden proje temsilcisi her okul, kendi şehirlerini tanıtan videoların karekodlarını, manileri, türküleri, kartpostalları, yemenileri, yemek tariflerini 2 valize sığdırarak 81 ilin öğrencileri ile buluşturmak için sergiler düzenlemektedirler. Çemberimde Gül Oya sergisi ile Mardin’in Süryani kahvesini, Amasya’nın bamyasını, Batman’ın Hasankeyf Türbesi ve kalesini, Bilecik’in Şeyh Edebali ve Ertuğrul Gazi Türbelerinin, Çorum’un Yazılıkaya, Hattusaş, Alacahöyük Ören Yerlerini, Edirne’nin Selimiye Camii’ni, Eskişehir’in Lületaşı, tarihi Odun Pazarı evlerini, Rize’nin hamsi kolonyasını bu sergimizde inceleme fırsatı bulunmaktadır.

Nasrullah Köprümüz, Kalemiz, Saat Kulemiz, etli ekmeğimiz, sarı yazmamız, Sepetçioğlumuz ile biz de varız dedik bu gönül köprüsünde.

 

09-05-2017

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.