KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Çözüm Odaklı İletişim” Eğitimleri 23 Ağustos Ortaokulunda Yapıldı

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Öğretmen Akademisi Vakfı´nın ilimizde görevli öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişmelerine yönelik hizmet içi eğitim etkinlikleri işbirliği sürüyor. Bu kapsamda; 23 Ağustos Ortaokulunda öğretmenlerimizden oluşturulan iki ayrı  grupla “Çözüm Odaklı İletişim” eğitimleri 11 Nisan ve 12 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi.
“Çözüm Odaklı İletişim” Eğitimleri 23 Ağustos Ortaokulunda Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU yapılan eğitim faaliyetlerine  katıldı. “Çözüm Odaklı İletişim” eğitimlerine öğretmenlerimizin gösterdiği ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti belirtti. BAHÇACIOĞLU eğitim yapılan 8/A sınıfının kendi sınıfı olduğunu belirterek yıllar sonra bu sınıf ve bu sıralarda olmaktan memnuniyetini dile getirdi. Tüm öğretmenlerin çalışma grubunda yer alarak etkinliklerin bir kısmına katıldı. Öğretmenlerimiz  ve öğrencilerimiz için yapılacak etkinliklerin artarak devam edeceğini ve kurum olarak her türlü desteği vereceklerini, çalışmaların sürdürüleceğini bildirdi.

“Çözüm Odaklı İletişim” eğitim programında: Öğrencilerin yetersizlikleri yerine, güçlü yanlarına odaklanıldığında, öğrencilerin gösterdiği sorun davranışların azaldığı gözlenmiştir. Öğrencinin kendi potansiyelinin farkına varması, özgüveninin artması kendisine engel olan yanlış inançlarını aşmasına yardımcı olur. Gelecekte neler olabilir ve nasıl olabilire yönelik, daha sağlıklı yaklaşımları üretebilen öğrenci olumlu değişmelerle tanışmaya başlar. ”Problemleri konuşmak” yerine “Çözümleri konuşmak” süreci kolay, zevkli ve verimli hale getirir. Öğretmenler ise bu konuda öğrencilere rol model olmalıdır. Böylesi bir ortamın oluşturulması için öğretmenlerin Çözüm odaklı iletişim becerisine sahip olması gerekir. Bu eğitimde, öğretmenlik mesleğine bakış, kabul penceresi, iletişim engelleri, ben dili ifadeleri, kendini tanıma, duygu, düşünce ve davranış ilişkisi, etkin dinleme ve soru sorma becerilerine ilişkin deneyimlere sahip olacaksınız. Böylece çözüm odaklı yaklaşıma ilişkin belli bir bakış açısı kazanılacaktır. Eğitimler  vakıf tarafından görevlendirilen eğitim uzmanları Zeynel ORUÇ ve Çınar CENGİZ tarafından verildi. Katılımcı öğretmenlerimizin memnuniyeti ile sonuçlanan eğitim etkinliği yeni eğitimlerin yapılması dilekleriyle sonlandı.

Öğretmen Akademisi Vakfı tarafından, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesimde görev yapmakta olan öğretmen ve idarecilerin mesleki gelişimlerine yönelik çeşitli programları (Öğrenen Lider Öğretmen, Çözüm Odaklı İletişim, EYGEP-Eğitim Yöneticisi Geliştirme Programı, Öğretmen Kimyası) düzenlenerek birlikte çalışmalar devam edecektir.

11 Nisan 2015 - Cumartesi 12 Nisan 2015 - Pazar

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.