KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Değerler Şehri Okuyor Projesi Kitap Okuma Yarışması” Birincilerinin Makam Ziyareti

“Değerler Şehri Okuyor Projesi Kitap Okuma Yarışması” Birincilerinin Makam Ziyareti

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 2016-2017 eğitim öğretim yılında uygulanan “Değerler Şehri Okuyor” projesi kapsamında yapılan “Kitap Okuma Yarışması” final sınavında dereceye girenlere ödülleri Valilik Makamında yapılan bir törenle  Vali Vekilimiz Sayın Yaşar Karadeniz tarafından verildi.

 

İlimizde kitap okuma bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla başlatılan “Değerler Şehri Okuyor” isimli projede dereceye giren öğrenciler, Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yaşar Dolapçı, ilgili okulların Müdür ve öğretmenleri  Vali Vekilimiz Sayın Yaşar Karadeniz’i Makamında ziyaret etti.

 

İnsanı insan yapan özelliğinin  dil olduğunu vurgulayan  Vali Vekilimiz Sayın Yaşar Karadeniz ; “O dili iyi okuyup,  iyi anlayıp,  iyi yazabilmek çok önemli bu zaten ülkelerin gelişmişlik seviyesini belirleyen bir husus. Eğer biz dilimizi iyi okuyup iyi anlayıp iyi yazabilecek duruma ne kadar iyi gelebilirsek o kadar da gelişeceğiz,   çünkü bazen ayrıntılar önemsiz gibi görünür ama aslında mükemmelliğe yaklaşmanın, gelişmişliği arttırmanın yolu dildeki anlam ifadelerinin kaçırılmaması,  onun iyi anlaşılmasıyla doğru orantılıdır. Bu özelliklerimizi çocuklarımıza kazandırabilecek en önemli faaliyet kitap okumaktır. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin teknolojik ürünlerin hiç birisi kitabın yerini alma şansı yok.   Biz kitaptan hiçbir şekilde vazgeçmemek,  çocuklarımızı, büyüklerimizi de okuma alışkanlığına kazandırmak zorundayız.  Hayattaki gelişmeyi takip etmenin ve o gelişmede ki hayatı sürdürmenin yolu hep okumaktan geçiyor,  çünkü zaman içerisinde bilgiler yenilendikçe, siz eğer kendi bilgilerinizi yenilemezseniz ister istemez kendiniz eskimeye başlıyorsunuz. Belki yaşlılık denen şey de o sanıyorum. Eğer sağlıkla ilgili sıkıntılar yoksa kendimizin eskimemesi içinde yine okumak okumak ve bilgilerimizi yenilemek zorundayız.  Özellikle anlayarak okudukları için öğrencilerimizi tebrik ediyorum, sorulara cevap verebilmenin ön şartı anlayarak okumuş olmalarıdır,  başarıların devamını diliyorum yine onlara destek olan velilerimizi, ayrıca öğrencileri doğru yönde yönlendiren öğretmenlerimizi tekrar tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.   

 

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, ise  “Kitap okuma bilincinin sağlanması amacıyla Değerler Şehri okuyor projesi kapsamında İlimiz Milli Eğitim AR-GE tarafından bir proje başlattık. Bu proje Ekim ayında başladı. İlkokul, ortaokul ve lise kategorisinde öğrencilerimiz katıldı. Her kategoride öğrencilerimiz 4’er tane kitap okudular. Kitaplar komisyonumuz tarafından belirlendi ve yaklaşık 9 bin öğrencimiz katıldı. Her okulda 3’er öğrenci  okudukları  kitaplardan sınava tabi tutuldu. Sınav sonucunda öğrencimiz tespit edildi. Yaklaşık 550 tane öğrencimiz 14 Mayıs tarihinde tekrar sınava tabi tutuldu. 9 tane öğrencimiz 1. 2. 3.  olarak buraya geldiler. Bu öğrencilerimiz dışında kitapların tamamını okuyup özellikle ilkokul kategorisinde il merkezinde 12 tane öğrencimiz bütün sorulara doğru cevap verdi. İlçelerde de 20 öğrencimiz tüm sorulara doğru cevap verdi. “  ifadelerini kullandı. 

 

Konuşmaların ardından Vali Vekilimiz Karadeniz öğrencileri tek tek tanıyarak, okudukları kitaplar hakkında bilgiler aldı, bilginin bir güç olduğunu sözlerine ekledi.


06-06-201706-06-201706-06-201706-06-2017Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.