KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU Beden Eğitimi Öğretmenleri İle Yapılan Toplantıya Katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU Beden Eğitimi Öğretmenleri İle Yapılan Toplantıya Katıldı.

26 Ekim 2018 tarihinde Merkez Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda yapılan “2018-2019 Okul Spor Faaliyetleri Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı” na Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdoğan AKBIYIK ile İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU katıldı. İl genelinde görev yapan tüm beden eğitimi öğretmenlerinin katıldığı toplantıda konuşma yapan BAHÇACIOĞLU;

“Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr Ziya SELÇUK’un selamlarını ileterek başlamak istiyorum.

Kıymetli mesai arkadaşlarım 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının başarılı bir yıl olmasını diliyor, şimdiden yapacağınız tüm çalışmalarda başarılar diliyorum.

Bugün burada yıl boyunca yapılacak faaliyetleri ve bu faaliyetler kapsamında yapılacak çalışmaları görüşeceğiz.

Ancak;

Kıymetli arkadaşlar;

Kısaca beden eğitimi dersi ve sportif faaliyetler konusunda bazı açıklamalar yapmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi;

 

Milli Eğitim Temel Kanunu’nda ise Türk Milli Eğitiminin temel amaçları arasında:

Öğrencileri“Beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek” yer almaktadır.

Bu nedenle; okullarımızda öğrencilerimizin tümüne yönelik sportif faaliyetlere ağırlık vermeliyiz. Takım sporlarını katılımı en yüksek düzeyde tutarak mümkün olduğunca daha fazla öğrencilerimizi faaliyetlerin içerisine almamız gerekiyor.

Unutmayalım ki;

Spor veya yapılan müsabakalar sadece kazanmak üzere yapılmamalı…

Sportif faaliyetlerde öncelikli amacımız;

 sporun öğrencilere sevdirilmesi, öğrencilerin sportif aktivitelere katılımını sağlayarak paylaşma, yardımlaşma, takım olma, sosyalleşme yönünde davranış kazanmaları olmalıdır.

Sportif faaliyetlerde diğer önemli amacımız yetenekli öğrencilerimizin tespit edilerek onlara gerekli rehberliğin yapılması ve gelecekte alanında iyi bir sporcu olmasını sağlamak olmalıdır.

Değerli arkadaşlar;

İl genelinde 121 Beden Eğitimi öğretmeni olarak faaliyet yürütüyoruz.Sadece Doğanyurt ve Ağlı ilçemizde öğretmenimiz yok.Diğer ilçelerimizin tamamında Beden Eğitimi öğretmenimiz var.

Okullarımızda mevcut derslerin yanında ders dışı eğitim çalışmaları ve destekleme yetiştirme kursları da yapılmakta. Buna bağlı olarak okullarımızda bu çalışmalara farklı öğrencileri alarak hem yetenekli öğrencilerin tespiti,hem de dezavantajlı öğrencilerin rehabilite edilmesi ve en önemlisi öğrencilerimizin bedenen sağlıklı bireyler olarak yetişmesi açısından önemlidir.

Değerli mesai arkadaşlarım;

Bu nedenle ders dışı eğitim çalışması yapan arkadaşlarımızın sportif yarışmalara katılmalarını önemsiyoruz ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu konunun takipçisi olacağız.

 Yine sporda şiddet konusu;

Değerli arkadaşlar;

Sporda şiddete karşı sıfır tolerans noktasındayız. Bu konuda  hem Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü yöneticileri hem de biz aynı kararlıktayız.Bu durum karşısında ne gerekiyorsa yapılacaktır.Bilginiz olsun…

Değerli arkadaşlar;

Başta da söyledim.Sporu sadece kazanmak üzerine yapmayalım.Sporu fair play çerçevesinde yapmaya çalışalım. Ayrıca öğrencilerimizin sağlığı bizler için önemli.Yarışmalara katılacak öğrencilerimizin sağlık durumları ile ilgili gerekli kontrolleri yaptıralım ve veli izin belgelerini mutlaka alalım.

Kıymetli mesai arkadaşlarım;

Spor Salonu yapımları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Mustafa Kaya Anadolu Lisesi spor salonu yapımına başlandı. Çalışmalar devam ediyor.

Yine Devrekani ilçesinde spor salonu yapımı devam ediyor.

Küre ilçemizde Spor Salonu yapımı için proje çalışmamız devam ediyor.

İl merkezimizde ise 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi için spor salonu yapılması amacıyla arsa problemini çözmeye çalışıyoruz.

Ve en önemlisi arkadaşlar; ilimize bir Spor Lisesi kazandırmak için çalışmalara başladık. Spor Lisesi yapılacak arsa teminini Gençlik Spor, Milli Eğitim ve Belediye Başkanlığı ile birlikte sağlayabilirsek, Spor Lisesini 2019 Yılı Yatırım teklifine almayı planlıyoruz…

 

Yıl boyunca yapacağımız faaliyetlerde hep bir arada olacağız. Yarışmaların saygı çerçevesinde geçmesini temenni ediyorum ve sizlere başarılar diliyorum.” dedi.26-10-201826-10-201826-10-201826-10-201826-10-2018

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.