KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Cengiz BAHÇACIOĞLU'nun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Cengiz BAHÇACIOĞLU'nun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacıyla 1992 yılında 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir.

Engelli bireylerin; korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine duydukları ihtiyaçlarla ilgili karşılaştıkları zorluklar belirlenip, özel gereksinimleri karşılandığında ve ihtiyaç duydukları hizmetler ve bu hizmetlere eşit erişim için gerekli düzenlemeler sağlandığında, toplumsal yaşama uyumları artacak ve böylelikle "engellilik" durumu "engellenmişlik" durumuna dönüşmeyecektir.

            Evet, belki bizler ve sizler şu an itibariyle engelli değiliz ancak bu yarın engelli olmayacağımız anlamına gelmiyor. Engeli olan insanların bir engeli de bizler olmayalım. Onları anlamaya, onların gözünden hayata bakabilmeye, gündelik hayatta karşılaştıkları sorunları aşma çabalarının farkına varabilmeye çalışalım. Onları hayata katmanın sosyal, kültürel, ekonomik ve politik açıdan faydalarının farkında olalım.

              Unutmayalım ki engelliler için yapılabilecek en iyi şey: Engelleri ortadan kaldırmaktır.

 

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 

 

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.