KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz BAHÇACIOĞLU´nun 27 Aralık Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü Mesajı

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz BAHÇACIOĞLU, Mehmet Akif ERSOY'un  ebediyete irtihalinin 84. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz BAHÇACIOĞLU´nun 27 Aralık Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü Mesajı

 Kurtuluş Savaşının amacını ve ruhunu, milletin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklal Marşı'nın yazarı, güçlü kalemi ve etkili hitabeti ile milli mücadele destanında cephe ardındaki manevi önderlerden biri olan Mehmet Akif Ersoy'un ebediyete irtihalinin 84.sene-i devriyesinde kendisini rahmet ve minnetle anıyorum.

Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün üzerinden geçen 84 yıla rağmen karakteri, içerisinde çağlayan vatan ve millet sevgisiyle kendinden sonraki nesillere her daim örnek bir isim olarak gösterilmiştir. Bu nesillerden biri olarak;  Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ''İstiklal Marşı Yılı'' olarak kabul edilen 2021 yılında, tüm kurumlarımızda İstiklal Marşı ve Kurtuluş Savaşının  anlam ve önemini anlatmak amacıyla faaliyetler düzenleyeceğiz.

Milli Mücadele döneminde Anadolu halkının milli direnişi ve bağımsızlık heyecanını kazanmasında kendisinin vaazlarının etkisi oldukça büyük olmuştur. Mehmet Akif Ersoy Anadolu'da halkı heyecanlandıracak konuşmalar yaparak, camilerde hutbeler vererek veya yapılan hutbelere müdahale ederek şehir şehir dolaşmıştır. Bu noktada Akif'in Kastamonu ziyareti çok büyük önem arz etmektedir. Mehmet Akif'in Kastamonu'da yaptığı çalışmalar ve özellikle de Nasrullah Kürsüsü vaazı yeniden dirilişin kıvılcımlarının oluşturulmasına vesile olan en büyük etkenlerden biri olmuştur. Milli Mücadele döneminde, Mehmet Akif Ersoy'un, Anadolu'yu şaha kaldıran, İstiklal ruhunun kıvılcımını oluşturan çalışmalarına imza attığı Kastamonu'da, kaldığı iki aylık süre  Kastamonu insanını gururlandırmış ve milli değerlerimize sahip çıkma hususunda bir örnek teşkil etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif ERSOY'u minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Cengiz BAHÇACIOĞLU

İl Milli Eğitim Müdürü

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.