KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KASTAMONU'DA YAPILAN İLK KADIN MİTİNGİNİN 101.YILI KUTLU OLSUN.

İl Müdürümüz Sayın Cengiz BAHÇACIOĞLU, İlk Kadın Mitinginin 101.yılı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
KASTAMONU'DA YAPILAN İLK KADIN MİTİNGİNİN  101.YILI KUTLU OLSUN.

Bilindiği gibi 1914 yılında başlayan birinci dünya savaşı, arkasında yüzbinlerce ölü ve yaralı bıraktıktan sonra 1918 yılında sona ermiş, 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşmasına göre ülkemiz yer yer işgal edilmiş, Anadolu insanı Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde ülkemizi düşmanın işgalinden kurtarmak için seferber olmuştur. O mücadele içerisinde birçok il ve ilçede Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri kurulmuş,  Kastamonuda da 27 Eylül 1919 tarihinde bu cemiyet faaliyet göstermeye başlamıştır. Kastamonulu hanımlar Kastamonu da faaliyete başlayan müdafaa-i hukuk cemiyetine katkı sağlamak için cemiyetin yararına gösterilecek film bileti satmak için bir komite oluşturmuş ve akabinde bu komitede görev alan kadınlar Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Şubesinin kurucuları olmuştur. Ayrıca yurdumuzun yabancılar tarafından işgal edilmesini ve oralarda yapılan vahşetleri protesto etmek maksadıyla bir miting yapılması plânlanmış ve bu maksatla miting tertip heyeti kurulmuştur.

Bu komitede görev alan kadınlar şunlardır:

1. Zekiye Hanım (Polis Müdürü Halil Bey'in eşi).

2. Kâmuran Hanım (Defterdar Ferit Bey'in eşi)

3. Saime Hanım (Sağlık Müdürü Ferruh Bey'in eşi)

4. Bedriye Hanım (Maarif Müdürü Talat Bey'in eşi)

5. Münire Hanım (Vilayet Mektupçusu Fuad Bey'in eşi)

6. Refika Hanım (Fırka Kumandanı Miralay Osman Bey'in kızı)

7. Neyyire Hanım (Reji Müdürü Ömer Bey'in kızı)

 

10 Aralık 1919 çarşamba günü Darülmuallimat (Kız öğretmen okulu) bahçesinde üç binden ziyade Kastamonulu kadın bir araya gelmiş; ülkemizin işgalini ve yapılan insanlık dışı vahşetleri şiddetle protesto etmiştir.Mitingde; tertip komitesi başkanı olarak Zekiye Hanım, Darülmuallimat Müdiresi Hikmet Hanım ile yardımcısı İclal Hanım ve Fırka Kumandanı Miralay Osman Bey'in kızı Refika Hanım birer konuşma yapmışlar ve olaylardan duydukları üzüntüleri dile getirmişlerdir.

 

Bu yıl, Anadolu'nun işgaline karşı haklı seslerini duyurmak amacıyla 10 Aralık 1919'da yapılan  ilk kadın mitinginin 101.yıl dönümüdür. Bu gün Kastamonulu hanımlar olduğu kadar, ülkemiz kadınları açısından da bir şeref günüdür.

 

Bu duygularla kendilerini saygı ile anıyor, Türk Kadının ülkesi için vermiş olduğu çabanın gelecek nesillere ışık tutmasını ümid ediyorum.

 

 

Cengiz BAHÇACIOĞLU

İl Milli Eğitim Müdürü 

 

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.