KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mikroalemden Makroaleme Doğayı Keşfederek Öğreniyorum Projesinin Tanıtımı Gerçekleştirildi

Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda düzenlenecek Mikroalemden Makroaleme Doğayı Keşfederek Öğreniyorum – 3 açılış toplantısı İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU’nun katılımıyla Şerife Bacı Öğretmenevinde gerçekleştirildi.
Mikroalemden Makroaleme Doğayı Keşfederek Öğreniyorum Projesinin Tanıtımı Gerçekleştirildi


 Bilim Sanat Merkezi Fen Bilimleri Öğretmeni Fatma BAKAR’ın yürütücülüğünü yaptığı "Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda Mikroalemden Makroaleme Doğayı Keşfederek Öğreniyorum - 3" projemiz  02 Temmuz – 08 Temmuz 2017 tarihlerinde Ilgaz Dağı Milli Parkı ve yakın çevresinde gerçekleştirilecektir.

  Proje bir çevre eğitim programıdır. Felsefemiz geleceği emanet edeceğimiz gençlerimize onlardan emanet aldığımız dünyayı daha yaşanabilir kılmak adına alanında uzman eğitmenler ve özverili rehber arkadaşlarımız eşliğinde bir çevre eğitimi vermek ve gençlerimizin projeden ayrılırken çevreye duyarlı olmalarını sağlamaktır. 

   Proje 2015 ve 2016 yılında TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında desteklenmiş ve proje ekibinin özverili çalışmaları ile gerçekleştirilmiştir. Devrekâni YBO, Taşköprü YBO, Küre YBO, Seydiler YBO, sevgi evleri ve merkez ilçe köy ve merkez ortaokullarında öğrenim gören 88 öğrenci katılmıştır. 

  2016 - 2017 eğitim - öğretim yılında Kastamonu İlinde öğrenim gören ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden Kastamonu merkez ilçe merkez ve köy ortaokulları ile Daday Selalmaz YBO, Araç Boyalı Ertürk Yöndem YBO ve Araç Şehit Ünsal Aksoy YBO’dan 48 öğrenci yer alacaktır. Projede farklı üniversitelerden ve okullardan 2 uzman, 6 akademisyen, 2 astronom, 8 rehber ve 1 sağlık memuru görev alacaktır. 

  Projeye katılmaya hak kazanan öğrenciler ilk olarak kullanılmış atık pilleri toplayarak çevreye duyarlı çalışma yapacaklardır. 

Doğa kampına katılan öğrenciler 

Örümceklerin neden böcek olmadığını,

Hayvanlara ait tüy, dışkı veya ayak izlerinden onları tanımayı,

Ölü ağaçta bile hayat olduğunu,

Dürbünle kuş gözlemi yapmayı,

Yöremize ait tıbbi ve aromatik bitkileri

İnsan etkinlikleri sonucu çevremizdeki değişim konusunda farkındalık kazanacak

Tarihi ve kültürel mekanlarda yaşadığım şehri tanıyorum etkinlikleri ile bilgi sahibi olacak

Astronomlar eşliğinde geceleri teleskopla gökyüzü gözlemleri yapacaklar.

Ayrıca tüm proje süresince farklı okullardan gelen arkadaşlarla eğlenceli, öğretici ve sanatsal aktiviteler ve daha fazlası öğrencileri bekliyor. 

 Proje ekibi ve katılımcılar 02 Temmuz’da Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi 03 Temmuz - 08 Temmuz arası Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ait Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Ilgaz Dağı Milli Parkı Biyolojik ve Doğal Kaynaklar Araştırma ve Eğitim Merkezinde konaklayacaklardır. 

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.