KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Güvenliği Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı Yapıldı

18 Eylül 2017 tarihi itibariyle başlayacak olan 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı öncesinde   Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz Başkanlığında, okullarda güvenliğin azami ölçüye çıkarılması, okul güvenlik kamera sistemlerinin tamamlanması,  bu sistemlerin Kent Güvenlik Yönetim sistemine (KGYS) Entegrasyonu, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele,  çocuklarımızın güvenli bir şekilde servislerle taşınması ve öğrencilerimizin gün ışığından daha fazla yararlanmaları konularında yapılacak istişare ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Okul Güvenliği Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı Yapıldı

   Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, protokol konuşmaları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü Bilgilendirme Sunumunun yapılması, Okullarda Güvenlik Sağlanması konuları, Uyuşturucu, uyarıcı maddelerle mücadele konuları, Öğrencilerimizin Güvenli Bir şekilde servislerle taşınması, Okul güvenlik kameralarının tamamlanması, öğrencilerimizin gün ışığından daha fazla yararlanmaları ve soru cevap şeklinde devam etti.

  Programa Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Seyit Aydın, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı J.Alb.Metin Özbek, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, İl Mili Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, bazı Kamu Kurum Müdürleri, okul müdürlerinin yanı sıra Okul-Aile Birliği yönetimleri katıldı.

   İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu imzasıyla Valiliklerimize gönderilen “2017-2018 Eğitim-Öğretim Döneminde Okulların Çevresinde “Alınacak Güvenlik Tedbirleri” genelgesinde çocuk ve gençlerin güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim dönemi geçirmeleri için okullarda alınan güvenlik tedbirlerinin her yıl olduğu gibi bu yıl da devam edileceğini belirten Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz;”

   Bugün saat 10.00 itibariyle Türkiye’nin 81 ilinde okul güvenliği ile ilgili toplantı yapılıyor. Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatı ile gerçekleşen bir süreç bu ve amaç çocuklarımızın daha güvenli ve sağlıklı bir ortamda eğitim öğretim faaliyetlerine devam edebilmeleri, ailelerin de çocuklarını okula gönderdiğinde acaba başlarına bir şey gelecek mi diye herhangi bir kaygı duymadıkları bir ortamın sağlanması.

   Bu toplantıya rehberlik etmesi amacıyla dün saat 10.00’da İçişleri Bakanımız tarafından 81 İlin valisi, il emniyet müdürü ve il jandarma komutanları ile bir video  konferans toplantısı gerçekleştirildi ve Sayın Bakanımız  bazı  talimatlar  verdi.

   Alınan tüm tedbirler yazılı bir plana bağlanacak. Bu ilin ortak bir okul güvenliği planı olacak ve bu plan paydaş tüm kurumlara yazılı olarak tebliğ edilecek. Ayrıca uygulanıp uygulanmadığı da denetlenecek. Tabi ki günlük yaşam içerisinde yeni tedbirler alınması gerekebilir. Bu yeni tedbirler yeni gelişmeler de plana dahil edilerek ilave önlemlerin uygulanmasına mutlaka ve mutlaka başlanacak.

   Okulların çevresi ile ilgili emniyetimiz şehir merkezinde gerekli tedbirleri alacaklar. Yine okullarda güvenlik görevlileri bunlarla irtibatlı olacaklar. Okul idaresi de o görevli ile yine aynı şekilde irtibatlı olacak.

   Okul çevresi kadar okulda çalıştırılacak kişiler ve servis şoförleri de önemli, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve okullarımız her  türlü tedbiri almak ve bunu takip etmek zorunda. Çocuklarımıza kötü örnek olabilecek hiçbir şeyin servis şoförleri vasıtasıyla yaşatılmasına izin vermememiz gerekiyor. Okullarda çalıştırdığımız kişiler de aynı şekilde. Bunların da mutlaka ve mutlaka araştırılması gerekiyor. Servis araçlarında teknik donanım eksikliği olanlar emniyet ve jandarma ekiplerimizce mutlaka takip edilerek  gerekli işlem yapılacak.

   Özellikle  taşımalı eğitimdeki araçların denetimi de İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzce etkili bir şekilde yapılacak. Denetimler habersiz olmak zorunda. Dolayısıyla bu konu oldukça hassas bir konu. Okulların kent güvenlik sistemine dahil edilmesi yine başka bir konu.

   Öğrenciler bizim söylediklerimize değil aynı zamanda yaptıklarımıza da bakarlar. Özellikle onların yanındaki öğretmenler bu açıdan çok önemli. Öğretmenlerimiz, okul idarecilerimiz ve diğer idareciler onlara iyi rol model olurlarsa o zaman diğer aldığımız tedbirler ile birlikte daha iyi hedefe ulaşmış oluruz.

   Bizim hedefimiz öğrenciler, öğrencilerimizi iyi yetiştirmek ve topluma kazandırmak, büyüdüklerinde kendi ayaklarının üzerinde duran, Devlet için, millet için, kendi ailesi için üretken hale getirmek. Bu şu demek; herhangi bir işlemi yaparken, tesis ederken öğrencinin gözüyle bakacağız ve ona göre talepleri değerlendireceğiz. Biz öğrencinin başarısı ve sağlıklı gelişimine odaklanmış olacağız.

   Devamsızlık yapan öğrencimizle mutlaka mücadele edeceğiz, Milli Eğitim Bakanlığımızın bununla ilgili güzel bir düzenlemesi var. Devamsızlığın birinci nedeni akademik başarısızlıktır, eğer öğrencimizin başarısını istiyorsak o akademik başarısızlığıyla da mücadele etmek zorundayız. Burada görev daha çok rehber öğretmenlerimize ve rehber araştırma merkezlerimize  düşüyor. Bir çocuk başarısızsa mutlaka bir nedeni var ve bu neden tespit edildiğinde eğer zeka ile, IQ ile ilgili bazı sorunlar yoksa mutlaka ve mutlaka bu başarısızlık ileride tedavi edilebiliyor. Bu yolları mutlaka uygulayarak o çocuğu diğer öğrencilerin seviyesine yaklaştırmak ve okula devamını sağlamak zorundayız. Diğer bir sebepte bazı aileler çocuklarının okula devam etmesini istemiyor, ona rağmen biz devlet olarak devam etmesini sağlayacağız. Devletin görevi gerektiğinde o çocuğu annesine ve babasına karşıda korumaktır” şeklinde bilgiler verdi.

 

08-09-201708-09-201708-09-201708-09-2017

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.