KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKULLARIMIZ YÜZ YÜZE EĞİTİME HAZIR.

OKULLARIMIZ YÜZ YÜZE EĞİTİME HAZIR.

İl Milli Eğitim Müdürümüz  Sayın Cengiz BAHÇACIOĞLU beraberinde Müdür Yardımcımız Serkan DEMİRKIRAN ile birlikte 15 Şubat Pazartesi günü açılacak olan köy okullarımızda ki hazırlık çalışmalarını yerinde inceledi.

Duruçay İlkokulu, Duruçay Ortaokulu, Elyakut İlkokulu, Elyakut Ortaokulu, Karaş İlkokulu ve Karaş Ortaokulundaki çalışmaları yerinde inceleyen İl Müdürümüz  Sayın Cengiz BAHÇACIOĞLU, sosyal mesafe kurallarına göre hazırlıkları ve dezenfekte işlemlerini tamamlayan okul idarecilerimize ve çalışanlarımıza emekleri için teşekkür etti.

Yüz yüze eğitim için okullarımızın hazır olduğunu belirten İl Müdürümüz Sayın Cengiz BAHÇACIOĞLU yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. İl Müdürümüz Sayın Cengiz BAHÇACIOĞLU'nun yaptığı açıklamada; 

Salgın koşullarının hafif seyrettiği ya da virüsün hiç görülmediği köy ve benzeri yerleşim yerlerinde okullar, 15 Şubat'ta başlayacak yüz yüze eğitime hazırlandı. "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu" uyarınca, okullarda tüm alanlarda öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri gerçekleştirildi. Müdürlüğümüz koordinasyonunda açılacak tüm okullarımıza Kastamonu Taşkmektep Mesleki ve teknik Anadolu Lisemizde üretimlerini gerçekleştirdiğimiz dezenfektan, sabun gibi temizlik malzemeleri ulaştırıldı.

15 Şubat Pazartesi itibarıyla, ilimiz genelinde "birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alınan kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) iş birliğinde yürütülen çalışmalar neticesinde ilimiz genelinde okulların tamamında hazırlıklar tamamlayarak belgelendirme başvurusu yapıldı. Ağustos 2020'den bu yana yapılan incelemeler sonucunda okullarımızın yüzde yüzü (%100) "Okulum Temiz" belgesi ile belgelendirildi.

Okulların belgeyi edinebilmesi için "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu"nda belirtilen esaslar çerçevesinde sınıf, yemekhane ve benzeri tüm alanlarda öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri gerçekleştirildi. Öğrenci ve çalışanların, sınıflar ve diğer alanlarda belirlenen kişi sayısını geçmeyecek ve aynı yerde oturmalarını sağlayacak planlar oluşturuldu.

Okul içerisinde öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanların maske kullanımıyla ilgili belirlenen kurallar ve gerekli uyarılar yazılı ve görsel olarak paylaşıldı.

Okullarda temizlik görevlilerinin iş esnasında maskenin yanı sıra eldiven, bone ve benzeri korucuları kullanmaları için önlem alındı. Okullarda belirlenen noktalarda maske, eldiven gibi atıklar için ayrı olmak üzere elle temas etmeden açılıp kapanabilen atık kutuları yerleştirildi.

Sınıflarda yüksek sesle etkinlik yapılmaması için düzenlemeler yapıldı.

Eğitim ortamlarının düzenli olarak doğal yollarla havalandırılması için gerekli düzenlemeler yapıldı. Alanların taşıdıkları hijyen riskine göre sıklıkta temizlik ve dezenfekte işlemleri gerçekleştirilip kayıtlar tutuluyor.

Öğrenciler arasında malzeme alışverişi yapılmaması konusunda gerekli bilgilendirmeleri içeren uyarılar ilgili alanlara asıldı.

Okullara ziyaretçi kabul edilmemesi başta olmak üzere veliler ve diğer ilgili taraflarca uyulması gereken konular, okulların web siteleri ve diğer iletişim araçları ile duyuruldu. İlgili tarafların uyması gereken kurallara ilişkin taahhütler alındı.

Okullarımızın pazartesi sabahı öğrencilerimizi beklediğini ifade eden Müdürümüz Sayın Cengiz BAHÇACIOĞLU, tüm tedbirlerin alındığı okullarımıza velilerimizin öğrencilerini gönül rahatlığı ile gönderebileceklerini ifade etti.

12-02-202112-02-202112-02-202112-02-202112-02-202112-02-202112-02-202112-02-202112-02-202112-02-202112-02-2021

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.