KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Resim, Kompozisyon ve Şiir Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllerini Aldılar

Resim, Kompozisyon ve Şiir Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllerini Aldılar

   Her yıl tüm dünyada kutlanan " 5 Haziran Dünya Çevre Günü" etkinlikleri kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen  " Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık " konulu Resim, Kompozisyon ve Şiir  yarışmasında dereceye giren öğrencilere Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz tarafından ödülleri verildi.

 Ödül törenine ayrıca Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay Marşap, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ve başarılı okulların öğretmenleri ile öğrenciler katıldı.

  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay Marşap yapılan etkinlikler ve katılımcılar hakkında Vali Karadeniz'e bilgiler vererek,  "1972 yılında İsviçre'nin Stockholm kentinde ilk defa yapılan çevre konferansından bu zamana kadar 5 Haziran tarihi dünya çevre günü olarak kutlandığını belirtti. 

  Evimizdeki çöplerimizi ayrıştırarak vermemiz ve bunlarında geri dönüşümünün sağlanması ile  Sıfır Atık hedefine ulaşmamız lazım diyen Vali Karadeniz; "Hepimizin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı vardır bu anayasal bir haktır, insan hakkıdır bunu sağlamakta hepinize düşen bir görevdir. Bunu sağlamak sadece kanunlarla olmuyor bu konuda gerçek anlamda bütün toplumun bütün bireylerinde farkındalık oluşması lazım ki istenilen netice alınabilsin. Değişik kampanyalar yapılabiliyor bu kampanyaların bir kısmı kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılıyor bir kısmı sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülüyor. Ama nihayetinde hepsinin amacı çevremizi korumak temiz tutmak. Bu çerçevede yapılan yarışmada farkındalık oluşturmak açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Ben eminki gençlerimizin çevresine tuttukları ışıkla da hem dereceye girenler hem diğer yarışmaya katılan herkes her öğrenci eminim ki bu konuda çevresiyle beraber daha duyarlı olacaktır bu nedenle önemli. Temizlemekle çevre temiz tutulmaz bir defa bu bilince ulaşmamız lazım. Örneğini zaman zaman görüyoruz ormanda gördüğümüz çöpü niye temizlemiyorlar diyoruz böyle bir çevre bilinci olmaz. Doğru bilinç nedir oraya o çöpü atmamaktır. Dağa, taşa çöp atma alışkanlığımız olursa, çevreyi temiz tutma şansımız zaten yok demektir bununla başa çıkmak mümkün değil. Bazı malzemeleri poşetle pikniğe getiren oradaki atıkları da aynı sepet veya poşete doldurarak bir çöp konteynırına atabilir bu alışkanlığın kazanılması gerekir. Doğaya bırakılan her çöp oranı kirlenme neticesini ortaya çıkarıyor. Yine aynı şekilde sularımızı kirletmeme konusunda özen göstermemiz lazım.  Bu kıtlığı çok fazla hissetmiyoruz ama su kaynakları gittikçe artık kıt kaynaklar haline geliyor. Bizim su kaynaklarımızı ve derelerimizi de temiz tutma konusunda özen göstermemiz lazım ki o sular ihtiyaç durumunda içilebilir olsun ihtiyaç olduğunda tarım yapılabilir durumda olsun. İhtiyaç olduğunda da derede bulunan canlıları yaşatabilecek durumda olsun neticede suyun olduğu yerde hayat vardır. Yaşamın başlangıcı su olarak bilinir. Suyumuzu, havamızı korumamız bu konuda da hepimizin bilinçli hareket etmesi lazım. Hepsinden de önemlisi evimizdeki çöplerimizi ayrıştırarak vermemiz ve bunlarında geri dönüşümünün sağlanması ile  Sıfır Atık hedefine ulaşmamız lazım. Bu konuda Kastamonu'nun  birçok konuda olduğu gibi bu konuda da öncü olacağına inanıyorum yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyorum, dereceye girenleri özellikle tebrik ediyorum kendilerine destek olan velilerine, öğretmenlerimizi de tebrik ediyor hepinize teşekkür ediyorum. Temiz bir çevrede yaşamak dileğiyle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum" şeklinde konuştu.

 

Ortaokullar arası Resim Yarışmasında;  
1. Elyakut Ortaokulundan Nagehan Çelebioğlu,
2. Tosya Mehmet Akif Ersoy Ortaokulundan Yağmur Yıldırım, 
3. Elyakut Ortaokulundan Bahar Tuzsuz,

 Ortaokullar Arası Kompozisyon Yarışmasında; 

1. Şehit Bülent Gider Ortaokulundan Yağmur Güneş, 
2. Elyakut Ortaokulundan Barış Osmanoğlu, 
3. Elyakut Ortaokulundan Seda Demirci,  

Ortaokullar Arası Şiir Yarışmasında;

1. Elyakut Ortaokulundan Elif Tülekoğlu, 
2. Elyakut Ortaokulundan Esma Nur Arslan 
3. Şehit Bülent Gider Ortaokulundan  Yiğithan Öztürk'e Valilik binasında düzenlenen törenle, Kitap Seti ve Bisiklet  hediyeleri Vali Karadeniz' tarafından verildi.

   Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın  Emine Erdoğan  hanımefendinin himayelerinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi" Valilik başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde Nisan 2018'den itibaren uygulamaya başlanmış olup, projesi tüm kurumlarda uygulamaya başlamıştır.

10-06-201910-06-201910-06-201910-06-201910-06-201910-06-201910-06-201910-06-201910-06-2019

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.