KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 104. Yıl Dönümü Programı

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale  Zaferi´nin 104. yıl dönümü ilimizde düzenlenen programlarla anıldı.
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale  Zaferi´nin 104. Yıl Dönümü Programı

  Şehitler Anıtında gerçekleştirilen program; Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu tarafından çelenklerin  sunulmasıyla başladı.

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda daha sonra askerler tarafından saygı atışı yapıldı.

  Şehitlik defterini imzalayan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz “ Bu vatan için can feda ederek ebediyete uğurladığımız ancak her zaman yaşayacak olan milli kahramanlarımız sizlerin huzurunda söz veriyoruz. Sizden emanet aldığımız bu vatanı sonuna kadar koruyarak bizlerde sonraki nesillere emanet edeceğiz. Ondan hiçbir şeyin eksilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bilakis daha müreffeh kalkınmış Dünya’nın en güçlü devleti olarak emanet etme idealinin peşinden koşacağız. Bunun için çalışacağız, hem de çok çalışacağız. Siz rahat uyuyun “şeklinde konuştu.

  Kur’an-ı Kerim tilaveti dinlenilmesi ve İl Müftüsü Ahmet Süzen tarafından dua edilmesinin ardından Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, protokol üyeleri ve  şehit yakınları ile birlikte şehitlerin mezarlarını ziyaret ederek kabirleri başına çiçek  bıraktılar.

  Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda devam eden programda Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

   Ardından 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi ve Şeyh Şaban-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan programda İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ali Kızılkaya’nın Aziz şehitlerin ruhlarına ithafen Kuranı Kerim Tilaveti okuması, Şehitler Haftası münasebetiyle Şeyh Şaban-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi personeli ve öğrencileri tarafından okunan Hatmi Şerifeler, Yasin-i Şerifeler, İhlaslar, Fatihalar ile Salat ve Selamların duası okunması, Şeyh Şaban-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırladığı “Çanakkale Destanı”, 18 Mart Senaryo gösterimi ve Koro gösterimi yapıldı.

   Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Şube Başkanlığını ziyaret programı devamında Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve eşleri Hanımefendi’nin ev sahipliğinde düzenlenen öğle yemeğinde Şehit aileleri ve Gazilerle bir araya gelindi. 

   18 Mart Şehitler Günü anma etkinliği yemek programlarına, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve eşleri Hanımefendi’nin yanı sıra;  Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun, Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Oflaz, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri, şehit yakınları ve gaziler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

  Yemek programında bir konuşma gerçekleştiren Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz; “18 Mart bizim için çok şey ifade ediyor, 18 Mart aslında Çanakkale Savaşının deniz savaşlarının bittiğini, kara savaşlarının da artık habercisi olan bir tarih. Dolayısıyla 18 Martta biz bir zafer ettik ama o zafer kara çıkarmasıyla başlayan, daha sert mücadelelerin yaşandığı ve eylül ayında sonuçlanmış önemli bir zaferdir. Bu zaferin sonuçları bizlere birçok faydası olmuştur. Bu faydalardan birisi şudur; Kurtuluş savaşına dönüp baktığımızda, İstiklal savaşımıza o savaşı yöneten kadronun tamamının Çanakkale’den gelen kadro olduğunu görüyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Mareşal Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir ve daha birçok komutan ve savaşları yöneten komutanlar Çanakkale cephesinde savaşmış ve bu zaferi orada yaşamış elde etmiş komutanlardır. Oradan aldıkları manevi güçle kurtuluş savaşını yönetmişlerdir ve oradan elde ettikleri askeri tecrübeyle kurtuluş savaşına yansıtmışlardır. 2. si o topraklardan geçerken yazan o yazı sıradan bir söz değil, hakikaten Çanakkale bir devrin battığı yerdir. Daha sonra İstiklal savaşımızla da hem biz kendi bağımsızlığımızı kazandık hem de bizim gibi işgal altında olan birçok ülkenin bağımsızlığını kazanmasını sağladı. Bu topraklar için şehit olan tüm askerlerimizi, sivil vatandaşlarımızı rahmetle minnetle anıyorum. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. “ ifadelerini kullandı.

   18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 104. Yıl Dönümü kapsamında Barutçuoğlu AVM’de Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Lisesi koordinesinde hazırlanan ve il merkezindeki tüm liselerin eserlerinin sergilendiği karma resim sergisi Sayın Valimiz Yaşar Karadeniz, Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, okul müdürleri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

   18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 104. Yıl Dönümü etkinlikleri Halk Eğitimi Merkezinde, Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan konser programıyla tamamlandı.

19-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-2019

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.