KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tübitak 4007 “Tüketimden Üretime Hayallerden Bilime Koşalım Haydi Kastamonu 2” Bilim Şenliği Başladı

Kastamonu Valiliği himayesinde, Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şehit Mehmet Yılmaz İmam Hatip Ortaokulu işbirliğiyle hazırlanan Kastamonu Bilim Şenliği, Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ’in katılımıyla başladı.
Tübitak 4007 “Tüketimden Üretime Hayallerden Bilime Koşalım Haydi Kastamonu 2” Bilim Şenliği Başladı

İlki 9-10 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen “Üretimden Tüketime, Hayallerden Bilime Koşalım Haydi Kastamonu” 4007-TÜBİTAK Bilim Şenlikleri programı kapsamında desteklenmeye layık görülen Kastamonu Bilim Şenliği projesinin ikincisi, 10-11 Ekim 2018 tarihinde Kastamonu Belediyesi Kuzeykent Kapalı Pazar yerinde başladı.

 

Bilim Şenliğine ayrıca Garnizon Komutanı Per.Alb. Gamze AYDOĞDU, Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, ilgili kurum müdürleri, Ankara, Adana, Rize, Diyarbakır, Kayseri, Muğla, Konya, Bursa, İstanbul, Manisa, Bayburt, Sancaktepe ve ilimizden katılan öğretmenler, öğrenciler ile velileri katıldı.

 

Program saygı duruşu ve istiklal marşının okunması, protokol konuşmaları ve yapılan etkinlikle ilgili stantlarının gezilmesi ile devam etti.

 

 

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU yapmış olduğu konuşmasında; “Bilim Şenliğimizde hedef kitlemiz, Merkez ve ilçelerimizde başta dezavantajlı öğrencilerimiz olmak üzere okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim görmekte olan öğrencilerimizle birlikte 7´den 70´e tüm Kastamonu halkımızdır.

Projemizin gerçekleştirilme amacı,  İlimizde bilimsel bilgiyi eğlenceli, pratik, katılımcı ve deneysel olarak öğrencilerimize, halkımıza ulaştırmak ve bilimi sevdirmektir. Şenliğimizde gerçekleştirilecek olan bilimsel deney ve etkinlikler, robotik kodlama atölyeleri, bilimsel şov ve gösteriler, gökyüzü gözlemleri, sanatsal etkinlikler, bilim otobüsü bu amaca hizmet edecektir.

Etkinlik alanında oluşturulan 55 atölyede atölye lideri olarak, Kastamonu Üniversitesinden akademisyenler ile Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan ve diğer bazı illerden gelen öğretmenler görev alacaktır. Atölye rehberleri ise Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Bu kapsamda bilim şenliğimizde toplamda 60 atölye lideri ve 86 atölye rehberi görev alacaktır.

  Yapılacak olan etkinliklerle toplumun tüm kesimi buluşturularak toplum ile bilim arasında bir bağ kurulacaktır. Yaparak-yaşayarak öğrenme sağlanması, disiplinler arası ilişki kurulması, bilimsel ve teknolojik bir bakış açısı geliştirilmesi, bunları yaparken de farklı düşünme becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, katılımcıların hayal gücü ve el becerilerinin gelişmesine katkı sağlama, başkalarına saygı, yardımlaşma, paylaşımda bulunma gibi temel değerleri de kazanmaları hedeflenmektedir.

Endüstri 4.0 denilen çağımızda kendi robotunu kodlayabilen, 3 boyutlu yazıcılarla kendi materyallerini kendi yapabilen bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Şenliğimizde robotik kodlama, atık malzemelerden yeni malzemeler üretme, 3 boyutlu yazıcılarla modellemelerin yanı sıra bilime karşı ilgi uyandıracak görsel deneyler de mevcuttur. İlimizde ikincisi gerçekleştirilecek olan etkinliğimiz bölgede bilime olan ilgiyi de artıracaktır.

Şenliğimiz kapsamında bugün ve yarın okul öncesi öğrencilerimiz için Uzay çadırı; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz için etkinlik atölyeleri ve halkımıza yönelik olarak da Bilim Şovları gerçekleştirilecektir.

Bilim şenliği projemizin ilimize hayırlı olmasını diliyor, huzurlarınızda projenin hazırlanmasından uygulanmasına kadar emeği geçen Müdürlüğümüz Ölçme-değerlendirme birimi ile ARGE Birimi öğretmenlerimize, atölye liderlerimize ve rehberlerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca himayelerinde gerçekleştirdiğimiz projede her türlü desteği veren Valiliğimize ve proje ortağımız olan Kastamonu Belediyesine, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesine, TÜBİTAK’a, bilim otobüsünü etkinliğimize gönderen Bayburt Valiliğimize, Demirözü Kaymakamlığı ile ilçe milli eğitim müdürlüğüne ve katkılarından dolayı basınımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

 

 

Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ yapmış olduğu konuşmasında; ”Öncelikle böyle teknoloji kokan bu bilim şenliğine teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyor, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Hepimizin ortak bir derdi var; hem kendimiz hem çocuğumuzla daha rahat daha güzel bir şekilde yaşam sürmek. Ama bunu yapmanın yolunun da üretimden geçtiğini biliyoruz. Bizim şunu artık bilmemiz gerekiyor ki; hem bilimi, bilime dayalı teknolojiyi üretmemiz gerekiyor hem de rekabetçi bu dünya da daha ucuza üretmenin yollarını aramamız gerekiyor. İşte burada bilim öne çıkıyor, burada teknoloji öne çıkıyor. Bugün burada yapılan ürünlerde eminim ki bundan 10 yıl sonra, 20 yıl sonra insanların kullanımına kurulacak ürünlerdir. Onun için onları iyi değerlendirmemiz, onları geliştirmek için kafa yormamız ve gençlerimizi, çocuklarımızı do doğrultuda yetiştirmemiz gerekiyor. Teknolojinin gelişmesi bir başka şeyi daha geliştiriyor, ürettiğiniz ürün bir teknolojik ürün olabilir ama o teknolojik ürünü siz değerlerinden daha ucuza üretemiyorsanız yine ürettiğinizin bir anlamı yok. Dolayısıyla o teknolojik ürünü daha ucuza mal etmenin yolları içinde teknoloji üretmek zorundasınız. Buda devamlı düşünen, muhakeme eden, problem çözme yeteneğini geliştirmiş olan nesillerle ancak mümkündür. Dolayısıyla biz öğrencilerimizi, çocuklarımızı mutlaka ve mutlaka hep sorgulayan, soran ama başımıza da icat çıkaran çocuklar olarak yetiştirmemiz lazım. Ben eminim gençlerin burada ürettikleri, getirmiş oldukları bu örnekler bizim geleceğimiz acısından da büyük ümit vadetmektedir. Bu tür çalışmalara öğretmenleriniz sizlere yardım ettikçe sizlerde öz güven kazandıkça da eminim yeni teknolojiler, yeni yeni yazılımlar geliştireceksiniz” ifadelerini kullandı.

 

Bilim şenliğinde, 55 atölye de farklı bilim deneyler, robotik kodlama ve roketten astronomiye çeşitli etkinliklere yer verilirken, etkinlik alanında oluşturulan atölye çadırlarında ilgi çekici deneyler, etkinlikler, bilimsel şov ve gösteriler, gökyüzü gözlemleri, sanatsal etkinliklere de yer verildi. Şenlikler yaparak, yaşayarak öğrenme sağlanması, disiplinler arası ilişki kurulması, bilimsel ve teknolojik bir bakış açısı geliştirilmesi, bunları yaparken de farklı düşünme becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca, katılımcıların hayal gücü ve el becerilerinin gelişmesine katkı sağlama, paylaşımda bulunma gibi temel değerleri de kazanmaları hedeflenen fuarda, 21 yy. becerilerini kazandırmak adına öğrencilerin zihninde “Yapabilirim” fikri aşılanmaya çalışılıyor. Düzenlenen şenlikte Merkez ilçe ve köy okulları ile diğer ilçelerde öğrenim gören okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri olmakla birlikte 7’den 70’e tüm halka yönelik programların yer alacağı bildirildi.


11-10-201811-10-201811-10-201811-10-201811-10-2018

 

 

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.