KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tüketimden Üretime Hayallerden Bilime Koşalım Haydi Kastamonu

TÜBİTAK tarafından desteklenen Kastamonu Bilim Şenliği’nin açılışı 09 Mayıs 2018 tarihinde Kuzeykent Fuar alanında gerçekleşti. Bilim Şenliğinin kapıları 2 gün boyunca ziyaretçilere açık olacak.
Tüketimden Üretime Hayallerden Bilime Koşalım Haydi Kastamonu

  09 Mayıs 2018 Çarşamba günü Kuzeykent Fuar alanında gerçekleşen Bilim Şenliğinin açılışına Vali Yardımcısı Vedat YILMAZ, Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet SEVGİLİOĞLU, Mustafa ÜÇÜNCÜ, Defterdar İhsan MİNTAŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Cafer AÇIKEL, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay MARŞAP, Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Reşat ASRAK ve kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, çok sayıda davetli katıldı.

  Kuzeykent Fuar Alanında gerçekleşen Bilim Şenliğindeki açılış törenindeki konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, "TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği kapsamında Kastamonu Belediyesi ile işbirliği halinde Milli Eğitim Müdürlüğü olarak gerçekleştirmiş olduğumuz “TÜKETİMDEN ÜRETİME HAYALLERDEN BİLİME KOŞALIM HAYDİ KASTAMONU” isimli Bilim Şenliğimize hepiniz hoş geldiniz.

  Bilim Şenliğimizde hedef kitlemiz, Merkez ve ilçelerimizde başta dezavantajlı öğrencilerimiz olmak üzere okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim görmekte olan öğrencilerimizle birlikte 7´den 70´e tüm Kastamonu halkımızdır.

  Kastamonu ilimizde ilk defa gerçekleştirilecek olan Bilim Şenliğimizle,  bilimsel bilgiyi eğlenceli, pratik, katılımcı ve deneysel olarak tüm halkımıza hitap edecek şekilde ulaştırarak bilimi öğretmen, öğrenci ve hatta tüm halkımıza sevdirmeyi amaç edindik. Etkinlik alanımızda okul öncesi öğrencilerimize yönelik 1 uzay çadırımız; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize yönelik 30 uygulama atölyesi, 5 gösteri atölyesinde; ilgi çekici deneyler, etkinlikler, söyleşiler, bilimsel şov ve gösteriler, gökyüzü gözlemleri, sanatsal etkinlikler ve çeşitli yarışmalar gerçekleştirilecektir.

  Şenlik kapsamında yapılacak etkinliklerle toplumun tüm kesimi bilimle buluşturularak toplum ile bilim arasında bir bağ kurulacaktır. TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliğimizle yaparak-yaşayarak öğrenme, bilimsel ve teknolojik bir bakış açısı kazanma, bunları yaparken de farklı düşünme becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, katılımcıların hayal gücü ve el becerilerinin gelişmesine katkı sağlama, başkalarına saygı gösterme, yardımlaşma, paylaşımda bulunma gibi temel değerleri de kazanmaları hedeflenmektedir. Teknolojinin son hızla ilerlediği ve geri dönüşümün son derece önem kazandığı günümüzde kendi robotunu kodlayabilen, 3 boyutlu yazıcılarla kendi oyuncağını kendi yapabilen bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Şenliğimizde robotik kodlama, atık malzemelerden yeni malzemeler üretme, 3 boyutlu yazıcılarla modellemelerin yanı sıra bilime karşı ilgi uyandıracak görsel deneyler de mevcuttur. Kastamonu ili çevresinde ilk olma özelliği barındıracak etkinliğimiz bölgede bilime olan ilgiyi de artıracaktır.

  Eğlenerek, oynayarak ve uygulayarak öğrenmenin gerçekleştirileceği Bilim Şenliğimiz sayesinde dezavantajlı öğrencilerimiz başta olmak üzere öğretimin her kademesindeki öğrencilerimizi bilime ve araştırmaya özendirerek ilimizde genç bilim insanı yetiştirme çalışmaları da desteklenmiş olacaktır.

  7’den 70’e tüm Kastamonu halkımıza yönelik düzenlenmiş olan Bilim Şenliğimizde en az 1.600 kişinin etkinliklere katılması hedeflenmektedir.

  Sözlerime burada son verirken Türk Dünyası Kültür Başkenti Etkinlikleri kapsamında gerçekleştireceğimiz TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliğimizin düzenlenmesinde emeği geçen Kastamonu Belediye Başkanımıza, Belediye çalışanlarına, şenliğimizde görevli tüm öğretmen ve üniversite öğrencilerimize teşekkür ediyor, tüm halkımıza bilimle geçirecekleri dolu dolu 2 gün diliyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

 

PROGRAM: TÜBİTAK 4007 BİLİM ŞENLİKLERİ PROGRAMI

PROJE ADI:  TÜKETİMDEN ÜRETİME HAYALLERDEN BİLİME KOŞALIM HAYDİ KASTAMONU!

Proje ortakları: Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kastamonu Belediyesi

 

Proje Amacı: TÜBİTAK 4007 Kastamonu Bilim Şenliği ile çeşitli bilim dallarında uzman bilim insanları ile katılımcıların gerçekleştireceği söyleşilerin bilime, bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açısının olumlu yönde gelişmesine katkıda bulunması sağlanacaktır.

Kastamonu ilinde bilimsel bilgiyi eğlenceli, pratik, katılımcı ve deneysel olarak tüm halkımıza hitap edecek şekilde ulaştırarak bilimi sevdirmektir. Etkinlik alanında oluşturulacak atölye çadırlarında ilgi çekici deneyler, etkinlikler, söyleşiler, bilimsel şov ve gösteriler, gökyüzü gözlemleri, planetaryum, sanatsal etkinlikler, yarışmalar bu amaca hizmet edecektir.

 

Hedef Kitle: Hedef kitlemiz merkez ilçe ve köy okulları ile diğer ilçelerde öğrenim gören okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri olmakla birlikte 7´den 70´e tüm Kastamonu halkıdır.

 

Proje Konusu: Yapılacak olan etkinliklerle toplumun tüm kesimi buluşturularak toplum ile bilim arasında bir bağ kurulacaktır. Yaparak-yaşayarak öğrenmenin sağlanması, disiplinler arası ilişki kurulması, bilimsel ve teknolojik bir bakış açısının geliştirilmesi, bunları yaparken de farklı düşünme becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, katılımcıların hayal gücü ve el becerilerinin gelişmesine katkı sağlama, başkalarına saygı, yardımlaşma, paylaşımda bulunma gibi temel değerleri de kazanmaları hedeflenmektedir. Endüstri 4.0 denilen çağımızda kendi robotunu kodlayabilen, 3 boyutlu yazıcılarla kendi oyuncağını kendi yapabilen bireylere ihtiyaç duyulmaktadır.

Şenliğimizde robotik kodlama, atık malzemelerden yeni malzemeler üretme, 3 boyutlu yazıcılarla modellemelerin yanı sıra bilime karşı ilgi uyandıracak görsel deneyler de mevcuttur. Kastamonu ili çevresinde ilk olma özelliği barındıracak etkinliğimiz bölgede bilime olan ilgiyi artıracaktır.

Proje Faaliyetleri:

7 den 70’e tüm halkımızın ve öncelikle dezavantajlı öğrencilerimizin de dâhil olduğu programlar düzenlenmiştir.

1.       Okul öncesi öğrencilerimiz için (Uzay çadırı)

2.       İlkokul öğrencilerimiz için Etkinlik Atölyeleri 

3.       Ortaokul öğrencilerimiz için Etkinlik Atölyeleri

4.       Lise Öğrencilerimiz için Etkinlik Atölyeleri

5.       7 den 70’e halk için BİLİM Şovları

 

Okul öncesi öğrencilerimiz: Davet edilecek öğrenci sayısı 40’dır.

İlkokul öğrencilerimiz: Davet edilecek öğrenci sayısı 400’dür

Ortaokul öğrencilerimiz Davet edilecek öğrenci sayısı 820’dir

Lise Öğrencilerimiz Davet edilecek öğrenci sayısı 50’dir

7 den 70’e halk için BİLİM Şovları: Tüm halkımız davetlidir. En az 1600 kişinin şovlarını izlemesi beklenmektedir.

SONUÇ: TÜBİTAK 4007 Kastamonu Bilim Şenliği ile çeşitli bilim dallarında uzman bilim insanlarının katkısıyla gerçekleştirilecek söyleşilerin bilime, bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açısının olumlu yönde gelişmesine katkıda bulunması sağlanacaktır. Eğlenerek, oynayarak ve uygulayarak öğrenme, bilime ve araştırmaya öğrencileri özendirerek ilimizde genç bilim insanı yetiştirme çalışmaları desteklenmektedir.

09-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-2018

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.