KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Bayramı İlimizde Görkemli Bir Törenle Kutlandı

Cumhuriyet Bayramı İlimizde Görkemli Bir Törenle Kutlandı

Cumhuriyetimizin 94’üncü yıl dönümü ilimizde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in, makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından Atatürk Spor Salonundaki kutlama programına geçildi.

Törene Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve eşi Zehra Karadeniz,  Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, Eski Kastamonu Milletvekilleri Mustafa Gökhan Gülşen, Musa Sıvacıoğlu ve Mehmet Yıldırım, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Garnizon Komutanı ve Asker alma Bölge Başkanı Personel Albay Sadettin Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, kamu kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, kamu görevlileri ve vatandaşlarımız katıldı.

 

Vali, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından halkın ve törene katılanların bayramının kutlanmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden programda  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okunarak, Vali  Karadeniz tarafından bayramın anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz;” Sayın Milletvekillerim, Garnizon Komutanım, Belediye Başkanım, Değerli Protokol, Kıymetli Öğretmenler, Sevgili öğrenciler, değerli vatandaşlarım, Basınımızın kıymetli mensupları,

Cumhuriyetimiz neredeyse bir asırlık oldu. Bugün 94 yaşında. Hepimize kutlu olsun. Hoş geldiniz!

Bugün bayram sevinciyle doluyuz. Elbette gururluyuz. Son yüzyıldır ülkemiz ve milletimiz üzerinde beslenen hain emellere rağmen dimdik ayaktayız. Hala bölgemizde güçlü olarak varız. Balkan ve Birinci dünya savaşlarında uğradığımız milletimizi yok etme saldırılarına rağmen 29 Ekim 1923’ te yeniden güneş gibi parlayarak çıktık. Ve bu güneş bugün sadece Anadolu’yu değil, çevresindeki ülkeleri de aydınlatmaktadır. Onlara da ümit ışığı, hatta dara düştüklerinde sığınak olmaktadır. 15 Temmuz 2016 ‘ da yaşanan hain darbe teşebbüsüne rağmen, kısa sürede toparlanan ordumuz, güney sınırlarımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu paramparça etmiştir.

Millet olarak gerçekleştirdiğimiz bu mucizelere rağmen, ülkemiz içinde hala karamsarlık tabloları oluşturmaya çalışılmaktadır. Türk Milletinin şanlı tarihine baktığımızda en zor anlarda bile karamsarlık göremeyiz, hep kahramanlık görürüz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş mücadelesini başlatırken; ülkemizin içinde bulunduğu durum, bugünkünden çok daha kötüydü. Buna rağmen Atatürk ve silah arkadaşları karamsar olmak bir yana, düşman vatanımızdan kovulduktan sonra yapacakları reformları planlamaktaydılar. Yunanlıların Ankara’nın burnunun dibine kadar ilerlemeleri dahi onların geleceğe dair ümitlerini planlarını ve mücadelelerini hiç sekteye uğratmadı. Bu mücadelenin içinde İzmirli Hasan Tahsin de vardı, İzmirli Sütçü İmam da vardı. Tıpkı Atatürk gibi Çanakkale’yi geçilmez kılan Fevzi Çakmak da, yaptığı konuşmalarla halkı harekete geçiren Halide Edip Adıvar da, Milli şair Mehmet Akif Ersoy da Milli mücadelenin destekçileriydiler. Kastamonulu Şehit Şerife Bacı da ve hatta onun mermi taşıyan kağnı üzerinde kış yolculuğu yapmak zorunda kalan çocuğu da Milli Mücadelenin kahramanlarıdır. Kısaca genç yaşlı, kadın erkek, sivil asker herkes el ele verince, düşmanın kaçmaktan başka çaresi kalmamıştır. Bir millet yokluktan varlığa, her tarafı işgal edilerek parçalanmış halden birliğe ve dirliğe koşmuştur.

Sevgili Gençler,

Bugün Cumhuriyet Bayramını kutlarken ve Kurtuluş Savaşı sürecini dinlerken, o insanların ne kadar imkânsızlıklar içinde büyük bir mucizeyi başardıklarını dimağımızın her noktasına yazmalıyız. Tarihimizde karamsarlık yoktu, onlarda da olmadı ve bugün de olmayacak. Üstelik bugün çok daha güçlü bir ülkeyiz.

Ve bugünümüzü yaşarken sahip olduğumuz bağımsızlığımızı ve Cumhuriyetimizi öncelikle Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile top yekün mücadeleye katılan Türk Milletine borçlu olduğumuzu asla unutmamalıyız. Yıllardır terörle mücadele eden kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi hep hatırlayacağız. Hain darbe teşebbüsüne engel olmak isterken Şehadet şerbeti içen 15 Temmuz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bağrımızda yaşatacağız. Geçmişi minnet ve saygıyla hatırlarken geleceğe de ümitle koşacağız. Hem bu vatan için fedakarlık yapanlara minnet borcumuzu birazcık da olsa ödeyebilmek, hem de çocuklarımıza bu cennet vatanı gelişmiş ve huzurlu bir şekilde bırakabilmek için çok çalışacağız. Geçmişten süregelen kısır çekişmelerden kurtulacağız. Bilimin ve teknolojinin önder ülkelerinden birisi olabilmek için akıl ve inançla çalışacağız. Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi yarınlara daha güçlü bir şekilde taşıyacağız. Ve biliyoruz ki, bunu yapmak için muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle anıyorum. Törenlere katılan herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Cumhuriyetimizin 94. Yıldönümü hepimize kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Büyük bir coşkuyla, Atatürk Spor Salonunu ellerinde Türk bayraklarıyla süsleyerek, hınca hınç dolduran 7’den 70’e binlerce Kastamonulunun birlik beraberlik mesajı verdiği ve duygu dolu anların da yaşandığı Cumhuriyet Bayramı töreni; öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, folklor ekibi gösterileri, Abdurrahmanpaşa Lisesi Müdürlüğünce hazırlanan Marşlar eşliğinde Bayrak Koreografisi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Kulüpleri Gösterileri, 5, Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı gösteri timi ve ardından yapılan resmi geçit töreni ile sona erdi.

 

 

30-10-201730-10-201730-10-201730-10-201730-10-201730-10-201730-10-201730-10-2017

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.