KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

´Masalcı Vakıf Dede’ İsimli Çocuk Tiyatro Gösterisi Sergilendi

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün projesi ile Vakıflar Bölge Müdürlüğünce, çocuklar için hazırlanan “Masalcı Vakıf Dede” isimli çocuk tiyatro gösterisi, 21 Kasım tarihinde, saat:10’00’da, 23 Ağustos Ortaokulu konferans salonunda sergilendi.
´Masalcı Vakıf Dede’ İsimli Çocuk Tiyatro Gösterisi Sergilendi

Düzenlenen tiyatro oyununa izleyici olarak, Kastamonu Valisi Sayın Şehmus GÜNAYDIN, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇECİOĞLU, Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz YÜCEBIYIK, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Vakıf kavramını tanıtmak için yola çıkan Vakıf Dede’yi, Devlet Tiyatroları Sanatçısı Çetin AZER canlandırdı.

Vakıfların tarihimizde çok önemli yere sahip olduğunu belirten, Vali Sayın Şehmus GÜNAYDIN; “Osmanlı İmparatorluğu döneminde elde edilen başarılarda, bu vakıflarında çok önemli katkısı var. Sosyal, kültürel,  çalışma ve eğitim hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan bu vakıfların amaçlarının ne olduğu konusunda Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün yapmış olduğu bu çalışma çok önemli.

Son yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün ve Hükümetimizin çalışmaları bu konuda çok ciddi katkılar sağlamış ve  vakıflar bugün de çok önemli fonksiyonları yerine getirmeye devam etmektedir. Bunun için çocuklarımızın bilgilendirilmeleri büyük önem taşıyor. Eskiden büyüklerimizin kurduğu vakıflar sayesinde şimdi birçok öğrencimiz eğitim hayatını devam ettiriyor, birçok ihtiyaç sahibi ihtiyacını karşılıyor.  Vereceğimiz katkılarla gelecekte de öğrencilerimizin ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak için şimdiden çalışmalara başlıyoruz” dedi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ konuşmasında; ”Geleceğimizin teminatı gençler her zaman yetiştirilmeli. Özellikle bugünkü vakıflar konusunda bölge müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışma gerçekten çok önemli. Kastamonu  büyük tarihe, geçmişe ve kültüre sahip bir şehir. Bizde bu konuda ki çalışmalarımızla, geçmişteki tarihi eserleri ve varlıkları açığa çıkarmamız lazım.” dedi. 

Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz YÜCEBIYIK, ”Bu proje Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenmiştir. Bu projenin amacı Vakıfları çocuklarımıza,  öğretmek ve aşılamaktır” dedi.

Öte yandan, Masalcı Vakıf Dede, müzikli oyununda, bazı ilginç vakıfların kuruluş amaçlarını, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde Vakıfların kuruluşunu,  çocuklarla birlikte canlandırarak anlattı.

Program sonunda Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN, Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ ve protokol üyeleri çocuklara hediye takdiminde bulundu.

21-12-2015 21-12-2015

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.