KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Tanıtım Toplantısı Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasında Gerçekleştirildi.

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Tanıtım Toplantısı Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasında Gerçekleştirildi.

Kastamonu'da Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantısı düzenlendi.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya,

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sayın Süleyman AKGÜL, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Cengiz BAHÇACIOĞLU, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Oğuz FINDIKOĞLU, Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sayın Sedat İŞERİ, Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili  Sayın Ufuk DRAVOR, Kastamonu Organize Sanayi Bölge Müdürü  Sayın Seçil DİLEKCİ ÇAKMAK, Seydiler Organize Sanayi Bölge Müdürü Sayın Emre KADİROĞLU, Taşköprü Organize Sanayi Bölge Müdürü Sayın Fatma Betül CEBECİ, Tosya Organize Sanayi Bölge Müdürü Sayın Nihat KÜÇÜKKASAP, İlimizde bulunan Ticaret ve Sanayi Odalarının Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreterleri, sektör temsilcileri ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürleri katıldı.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Oğuz FINDIKOĞLU konuşmasında mesleki eğitimin önemi üzerinde durarak, mesleki eğitimde ara eleman değil, aranan eleman kavramının kullanılması gerektiğini, mesleki eğitime her zaman katkıda bulunmaya hazır olduklarını, böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti.

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü  Sayın Cengiz BAHÇACIOĞLU konuşmasında "Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerinden olan mesleki ve teknik eğitimde eğitim, istihdam, üretim ilişkisinin güçlendirilmesi noktasında mesleki eğitimde sektörle işbirliği önemlidir. Mesleki eğitime verdiğiniz tüm katkı ve destekleriniz için teşekkür ederim. Dünyayı sarsan koronavirüs salgını sırasında Bakanlığımızın destekleriyle 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde cerrahi maske,  Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ise kolonya, el, ortam ve yüzey dezenfektanı, sıvı sabun gibi ürünleri üreterek biz de toplumun sağlığını korumaya katkıda bulunmaya çalıştık.  Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Milli Eğitim Bakanımız Sayın  Ziya SELÇUK'un liderliğinde "Halka hizmet, Hakka hizmettir" anlayışıyla mesleki eğitimin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışacak, bu yönde gayretlerimiz artarak devam edecektir. Toplantının hayırlara vesile olmasını diler, tüm katılımcılara teşekkür ederim." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı  Sayın Süleyman AKGÜL ise konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitime büyük önem verdiğini ve bu kapsamda çok önemli çalışmaların hayata geçirdiğini belirtti.

Mesleki eğitim merkezlerinin altyapısının güçlendirildiğini ve mesleğin uygulayarak öğrenilmesi konusuna büyük önem verildiğini belirten Sayın AKGÜL; "Kanuni düzenleme ile birlikte daha önce yaygın eğitim kurumu olarak faaliyet gösteren mesleki eğitim merkezlerimiz örgün eğitim çatısı altına girdi. Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu ile birlikte mesleki eğitim merkezlerinin altyapısında ciddi anlamda iyileştirmeler gerçekleştirdik.

Ahilik sisteminde de olduğu gibi mesleğin bizzat uygulayarak iş ortamında kazanılması gerekiyor. Biz de tüm kurgumuzu bu şekilde yaparak, yeni çıraklık sistemi diyebileceğimiz bir sistemi ve bu kapsamda Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesini  (METYAP)'ı  oluşturduk. Paydaşlarımız; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, UNICEF ve İLO ile bakanlık olarak bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Toplantımız Kastamonu ilimiz ve tüm mesleki eğitim camiamız için hayırlara vesile olmasını dilerim." dedi.

İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı  Sayın Süleyman AKGÜL' ün konuşmasının ardından Mesleki Eğitim Merkezleri ve yeni düzenlemelere ilişkin sunum Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanlığında görevli Uzman Öğretmen  Sayın Okan DOĞAN tarafından gerçekleştirildi.

Toplantı yapılan görüş alışverişiyle sona erdi.

23-02-202123-02-202123-02-202123-02-202123-02-202123-02-202123-02-202123-02-202123-02-202123-02-202123-02-202123-02-2021

Saraçlar Mahallesi Bayındır Sokak No4 Posta Kodu 37100 - (366) 2141001 (366) 2141517 Özel Kalem (366) 2141006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.