KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimin Tanıtılması, Mesleki Eğitime Yönlendirme ve Rehberlik

Mesleki Eğitimin Tanıtılması, Mesleki Eğitime Yönlendirme ve Rehberlik

 

 

Ülkemizin sürdürebilir ekonomik ve sosyal gelişimini sağlayabilmesi, Küresel rekabette yerini alabilmesi için üretim en önemli itici güçtür. Üretimin ana unsuru ise, kaliteli iş gücüdür. Ülkemizde sanayi sektöründe yetişmiş kaliteli ara eleman açığı hat safhadadır. Bu açığı kapatabilmek için mevcut olan genç ve dinamik nüfusumuzun Mesleki Teknik Eğitime yönlendirilmesi elzem bir husustur. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığımız 6764 sayılı kanunu ile Mesleki Eğitim Merkezlerinde verilen çıraklık eğitimini 12 yıllık zorunlu eğitime dâhil etmiştir.

 

Ortaokul veya İmam hatip ortaokulunu tamamlayan gençler isterlerse Mesleki Eğitim Merkezlerini tercih ederek zorunlu eğitimine devam edebilecekler, hem de bir işletme ile sözleşme imzalayarak iş hayatına atılabileceklerdir. Mesleki Eğitim Merkezlerinde çıraklar 1 gün teorik eğitim alırken diğer 5 gün ise İşletmelerde mesleki eğitim alacaklardır. Eğitim süresince çıraklar çalıştıkları her ay için en az asgari ücretin %30 kadar ücret alacaklar ve bu ücretin 3/2 si devlet tarafından karşılanacaktır. Bu şekilde eğitime devam eden çıraklara kendi parasının kazanabilme imkânı sağlanmış olacaktır. Kayıt yaptıran çırakların iş kazaları, meslek hastalıkları ve genel sağlık sigortası yapılacak primleri ise devlet tarafından ödenecektir.

 

Eğitim süresi diğer liselerde olduğu gibi 4 yıl olup sürenin sonunda ustalık belgesi almaya hak kazanacaklardır. İsterlerse 3 yılsonunda ayrılıp kalfalık belgesi de alınabilmektedir. Eğitimi tamamlayıp ustalık belgesi sahibi olanlar isterlerse açık lise üzerinden fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklardır. Ustalık belgesine sahip olanlar kendi bağımsız iş yerini açabilmektedirler. Çıraklık eğitimine Lise, Ön lisans ve lisan eğitimini tamamlayanlar da katılabilmektedirler. Bu durumda olanlar eğitimi bitirdiğinde Meslek Lisesi diploması alabileceklerdir. Mesleki Eğitim Merkezlerinde 27 alan 140 dalda eğitim verilebilmektedir.

 

Mesleki ve teknik eğitimde yapılan değişikliklerin kamuoyu ile paylaşılması ve farkındalık oluşturulması için 2017/16 Genelge ile tanıtım kampanyası düzenlenmiştir. Kampanya kapsamında kullanılacak dokümanlar İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve Merkezdeki okullarımıza ulaşmıştır. İlgili Dokümanlara (50x70 afiş, el broşürü, kamu spotu) aşağıdaki linklerden de ulaşabilecektir.

 

Kamu Spotu için Tıklayınız

Afiş için Tıklayınız

Broşür için Tıklayınız

Aktekke Mahallesi Yalçın Cad No12/1 Posta Kodu 37100 - Santral (366) 2903700 (366) 2903800 Özel Kalem (366) 2903702 (366) 2903703

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.