KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okulda Diyabet Programı Eğitimi

Okulda Diyabet Programı Eğitimi

Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği işbirliğinde yürütülen ilgi Protokol gereği okulda diyabet eğitim programı kapsamında hazırlanan ve daha öncede Bakanlığımıza bağlı okullarda yönetici, öğretmen, memur, öğrenci, veli, kantin işletmecisi/çalışanları ve servis şoförlerine “diyabet ve obezite” konulu eğitim filmlerinin 14 Kasım 2017 Dünya Diyabet Gününün içinde yer aldığı haftada okullarda tekrar gösterilmesi gerekmektedir.

Okulda diyabet eğitim  programı kapsamında hazırlanan standart eğitim materyalleri kullanılarak “Dünya Diyabet Günü” olan 14 Kasım 2017 günü haftasında Bakanlığımıza bağlı her tür ve seviyedeki okullarda; yönetici, öğretmen, memur, öğrenci, veli, kantin işletmecisi/çalışanları ve servis şoförlerine "Çocuklarda Diyabet,  Çocuklarda Şişmanlık ve Sağlıklı Beslenme" konularında eğitim verilecektir.  Bu amaçla; 

1. 30 dk. sürecek olan “Çocuklarda Diyabet”, “Çocuklarda Şişmanlık ve Sağlıklı Beslenme” ve "Çocuklarda Diyabet Kamu Spotu" konulu eğitim materyalleri kullanılacaktır.  

  2. Her okul, eğitimde kullanılacak olan eğitim materyallerine http://okulsagligi.meb.gov.tr/index.php?Git=PVideo&sayfa=AnaSayfa web sitesi  "Okulda Diyabet Eğitimi Videoları" linkinden "Çocuklarda Şişmanlık ve Sağlıklı Beslenme", "Çocuklarda Diyabet", "Çocuklarda Diyabet  Kamu Spotu" eğitim videolarını indirerek  ulaşabilir. 

3. ‘‘Çocuklarda Diyabet”, “Çocuklarda Şişmanlık ve Sağlıklı Beslenme” ve "Çocuklarda Diyabet Kamu Spotu" konulu eğitim, uygun zamanda ve mekânda, başta diyabetli öğrencilerin velileri olmak üzere tüm veliler için de yapılabilir.

4. Bilgiye kolay ulaşım açısından, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile okul  müdürlüklerinin, http://okulsagligi.meb.gov.tr/index.php?Git=PVideo&sayfa=AnaSayfa                       linkinde yer alan “Okulda Diyabet Eğitim  Videoları”nı    web sayfalarına koymaları yararlı olacaktır. Eğitimin zamanı, yeri ve şekli okulun imkânları dikkate alınarak okul yönetimlerince organize edilecektir. Söz konusu eğitime katılan yönetici, öğretmen, memur, öğrenci, veli, kantin işletmecisi/çalışanları ve servis şoförlerine ait sayısal veriler aşağıda yer alan excel formatındaki tablo halinde il milli eğitim müdürlüklerince 15/12/2017 tarihine kadar Genel Müdürlüğümüze bildirilecektir.       

‘‘Okulda Diyabet Eğitim Programı’’ eğitiminin yukarıda belirtilen açıklamalar doğrultusunda gerçekleştirilmesi hususunda gereğini arz/rica ederim.    

 

Bakanlığın resmi yazısını indirmek için tıklayın.

Okulda_Diyabet_ProgramY.pdf

Aktekke Mahallesi Yalçın Cad No12/1 Posta Kodu 37100 - Santral (366) 2903700 (366) 2903800 Özel Kalem (366) 2903702 (366) 2903703

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.