KASTAMONU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Gümüş başkanlığında Müdürlüğümüz toplantı salonunda yapılan toplantıya, Şube Müdürümüz Sayın Gülseren Anbarcı, ilçe Şube Müdürleri, Kastamonu Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Gürhan Ak, Okul Müdürlerimiz ve rehber öğretmenlerimiz katıldı. 

Toplantıda İlimize ait Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ihtiyaç analizi sonuçları ile e-Rehberlik sisteminde yer alan ilgili eğitim öğretim yılına ait veriler incelendi ve değerlendirildi. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerine ilişkin ihtiyaçlar doğrultusunda bir sonraki eğitim öğretim yılı için yerel hedef belirlendi. 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Gümüş, "Eğitimdeki gelişimleri öğrencilerimizi çağa uygun hale getirmede uygulamalarımızın olması lazım. Bu anlamda Rehberlik ve Psikolojik Danışma Komisyonu işlemi önem arz ediyor. Türkiye Yüzyılı Maarif Modelinin temelinde de etkin, erdemli ve yetkin bir insan yetiştirmek bulunmaktadır. Aklı selim, kalbi selim, zevki selim dediğimiz akademik anlamda dünyayla rekabet edebilecek bilgi ve donanıma sahip, aynı zamanda diğerkâmlık dediğimiz empati anlamına gelen karşıdakini anlayabilen, anlamlandırabilen, estetik duygusuna sahip bireyler yetiştirip bireylerin yetkinliğini artırmak gerekiyor. Her bir çocuğumuzun bizim ülkemize, geleceğe güçlü şekilde taşıma adına bu alt yapının, bu bilincin olması gerekiyor. Bizim kendi medeniyet değerlerimiz var. Gençlerimizi vatanını, ülkesini, milletini, bayrağını seven bunun yanında dünyadaki gelişimleri takip edebilen, neticesinde ete kemiğe büründüren üretim ortaya koyabilen bireyler olarak yetiştirmemiz lazım. Bu bizlerin sorumluluğudur. Sorumluluktan çok zorunluluktur aslında. Bu noktada da bütün arkadaşlarımızın elinden gelenin en iyisini yaptığına inanıyorum.

Psikolojik danışmanlarımızla afetler ve buna bağlı olarak ortaya çıkan travmatik  yaşantıların rehabilite edilmesi anlamında da birçok çalışmaya hazırlıklı olmamız gerekiyor. Çünkü bulunduğumuz coğrafyada deprem kuşağında yaşıyoruz. Her şeye hazırlıklı olmamız gerekiyor.  Bunun gibi afetlerin ortaya çıkardığı psikolojik etkilere karşı da öğrencilerimizin dayanıklılığını artırmak için bu ekibin moral ve planlama yapması gerekiyor. Bu sene belirlenen temalarla ilgili ihtiyaç duyulanları önceleyerek ortaya çıkarmamız gerekiyor. RAM Her Yerde Projemiz ile rehber öğretmenlerimiz bütün okullarımızı gezerek ortaya çıkabilecek olası problemleri de çözmeye çalıştılar. Bizler de eğitimde bu şekilde öğrencilerimizin stres vb. unsurlarla karşı karşıya gelmeden önleyici tedbirleri almamız gerekiyor." dedi.

26-06-2024

Aktekke Mahallesi Yalçın Cad No12/1 Posta Kodu 37100 - Santral (366) 2903700 (366) 2903800 Özel Kalem (366) 2903702 (366) 2903703

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.